Odsłonięcie tablic historycznych w lesie pod Sieradzem
W miejscu pierwszej, na ziemi sieradzkiej, bitwy żołnierzy Wojska Polskiego z Niemcami odsłonięto tablice pamiątkowo-edukacyjne. Opisano na nich sylwetki żołnierzy 4 batalionu strzelców sformowanego przez 31 Pułk Strzelców Kaniowskich w Sieradzu.

Skrzyżowanie dróg leśnych w okolicach wsi Kozy, gdzie stanęła jedna z tablic, to miejsce pierwszej na ziemi sieradzkiej bitwy żołnierzy Wojska Polskiego z Niemcami. Członkowie Stowarzyszenia Strzelcy Kaniowscy z Łodzi zainscenizowali przygotowanie stanowiska obronnego.
Historię wydarzeń z pierwszych dni września 1939 roku, w okolicach wsi Kozy pod Sieradzem, przybliżali uczestnikom uroczystości członkowie grupy nieformalnej Detektywi Pól Bitewnych – Maciej Milak, Robert Kielek i Wojciech Józefiak.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Odsłonięcie tablic historycznych w lesie pod Sieradzem | audio (m4a) audio (oga) |
W uroczystości odsłonięcia tablic historycznych wzięli udział przedstawiciele 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, władz miasta, powiatu i gminy Sieradz, harcerze oraz pasjonaci historii i mieszkańcy. W przygotowywanie miejsc pamięci zaangażowani są również członkowie PTTK.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |