164 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 9 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 164 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 9 osób.
Dzisiaj (3 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 164 nowych przypadkach. W Łódzkiempotwierdzono 9 nowych zachorowań na COVID-19.
Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby.
wielkopolskiego (7), zachodniopomorskiego (7), opolskiego (3), świętokrzyskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), lubuskiego (1). 8 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 4, 2021
W szpitalach przebywa obecnie 292 pacjentów covidowych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Liczba takich pacjentów od wczoraj zmniejszyła się o 3 osoby.
39 chorych jest podłączonych do respiratorów. W ciągu minionej doby ta liczba zmalała o 1. Na kwarantannie przebywają 75 tysięcy 282 osoby. To o ponad 1700 osób mniej, niż dzień wcześniej.
Resort zdrowia podał także, że w sumie w Polsce jest 2 miliony 653 tysięcy 981 ozdrowieńców z COVID-19.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/yangmFdxQ8
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 4, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Gościem po 8. był lekarz Tomasz Karauda z oddziału chorób płuc Szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Porozmawialiśmy między innymi o zapowiadanej czwartej fali pandemii, pomyśle obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia oraz ostatnich atakach na punkty szczepień w kraju.
Koła gospodyń wiejskich w regionie włączają się w promocję przeciwdziałania Covid-19. Organizacje, które zorganizują lokalne festyny z mobilnymi punktami szczepień otrzymają wsparcie finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Czytaj więcej
Ochotnicza Straż Pożarna włącza się w realizację Narodowego Programu Szczepień. To kolejny rodzaj promocji, jaki zdecydował się wprowadzić rząd.Czytaj więcej
Zobacz także:Czy czekają nas ograniczenia dla niezaszczepionych? Rząd dał wszystko co mógł dać jako marchewkę, trzeba zacząć używać kija
Szef powszechnego punktu szczepień w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dr Michał Matyjaszczyk uważa, że warto wprowadzić pewne ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Jak tłumaczy, mogłoby to skłonić ich do zmiany decyzji.Czytaj więcej
Rzecznik MZ o sytuacji epidemicznej
Minionej doby potwierdzono w Polsce 164 zakażenia koronawirusem. Zmarły 4 osoby z COVID-19.
Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w TVP Info, że rośnie liczba nowych zakażeń. “Jeszcze do wczoraj wzrost zakażeń był na poziomie 21 procent. Dzisiaj widzimy, że w porównaniu do ubiegłego wtorku to wzrost w granicach 50 procent. Jeżeli nie będziemy się szczepić, a szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, wówczas będziemy notować wzrosty powyżej 200 zakażeń dziennie” – podkreślił rzecznik ministerstwa zdrowia.
Wojciech Andrusiewicz dodał, że do tej pory w Polsce stwierdzono 305 przypadków wariantu Delta koronawirusa. “W ostatnich tygodniach ten poziom procentowy obecności wirusa w próbkach, które są sekwencjonowane, jest w granicach 80 procent” – wskazał rzecznik resortu zdrowia. Dodał, że wariant Delta jest bardzo transmisyjny. “Jeżeli mówiliśmy wcześniej przy podstawowym wariancie koronawirusa, że jedna osoba może zarazić 2-3 osoby, to w tej chwili możemy mówić, że jedna osoba może zarazić do 8 osób. Chodzi tu szczególnie o wysoką transmisyjność tego wirusa” – zaznaczył rzecznik.
Do tej pory w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ponad 17 i pół miliona Polaków.
Koronawirus na świecie
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapowiedział, że wkrótce tylko osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi będą mogły korzystać z pomieszczeń zamkniętych w restauracjach, siłowniach czy lokalach rozrywkowych. Przepis będzie też dotyczył osób pracujących tych miejscach. Szczepionkowa przepustka, nazwana “Key to NYC”, czyli “Klucz do Nowego Jorku”, ma zostać wprowadzona 16 sierpnia i po okresie przejściowym zacząć obowiązywać od połowy września. Władze miasta chcą w ten sposób skłonić jak największa liczbę mieszkańców do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Tego rodzaju przepustki obowiązują już między innymi we Francji. Nowy Jork spodziewa się trzeciej fali epidemii, rośnie bowiem liczba zakażeń wariantem koronawirusa Delta. Na początku zeszłego tygodnia burmistrz de Blasio ogłosił, że obowiązkowo mają się zaszczepić pracownicy miejskich instytucji, w tym szkół i policji. To w sumie 340 tysięcy osób. Wczoraj zaczęły się zaś obowiązkowe szczepienia pracowników publicznej służby zdrowia. Do dzisiaj zaszczepiło się około 66 procent dorosłych nowojorczyków.
Chińskie miasto Wuhan zamierza przetestować wszystkich swoich mieszkańców. Władze podjęły taką decyzję po wykryciu pierwszych od ponad roku przypadków zakażenia koronawirusem. Na świecie rośnie tymczasem obawa przed skutkami wariantu Delta, najbardziej zakaźnej z dotychczasowych mutacji SARS-CoV-2.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
W ostatnich dniach w Wuhan, gdzie wirus SARS-CoV-2 pojawił się po raz pierwszy na świecie, wykryto siedem nowych zakażeń. To pierwsze takie przypadki od czerwca ubiegłego roku. W sumie w całych Chinach w ciągu 10 dni zakaziło się 300 osób. Spowodowało to, że zarówno w Wuhan, jak i w innych miejscach ponownie wprowadzono masowe testy mieszkańców.
Rośnie także liczba nowych przypadków w Stanach Zjednoczonych. Na Florydzie z powodu koronawirusa w szpitalach jest obecnie 10 tysięcy osób, o 50 procent więcej niż jeszcze przed tygodniem. Nowe zachorowania mnożą się także w Luizjanie.
Władze federalne USA, ale także rządy w innych krajach naciskają na mieszkańców, by się zaszczepili. W australijskim Sydney władze zapowiedziały, że jeśli 50 procent społeczeństwa będzie zaszczepione, to możliwe jest szybsze zdjęcie obowiązującego tam lockdownu.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 4 miliony i 239 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 199 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
W państwach bałtyckich rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej nowych przypadków odnotowano ostatnio na Litwie i w Estonii.
Na Litwie ostatniej doby odnotowano 394 nowe zakażenia. To najwięcej od początku czerwca, kiedy liczba nowych przypadków spadła do kilkudziesięciu dziennie. Obecnie wskaźnik zachorowań wynosi prawie 134 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni.Na liczącej niespełna trzy miliony mieszkańców Litwie w pełni zaszczepionych zostało ponad 1,2 mln mieszkańców. Równie dużo nowych przypadków notują Estończycy. Tam w ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 225 infekcji, a wskaźnik wzrósł do 152 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Miejscowe władze podają, że ponad trzy czwarte nowych zakażeń dotyczą osób, które się nie zaszczepiły. W Estonii przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło dotychczas prawie 58 proc. mieszkańców.
Najlepsze sytuacja epidemiczna panuje na razie na Łotwie. Ostatniej doby wykryto tam 112 zakażeń, a czternastodniowy współczynnik wynosi obecnie 42 na 100 tysięcy mieszkańców. W pełni zaszczepionych zostało blisko 700 tysięcy Łotyszy.
Polaków nie obowiązuje obecnie wymóg samoizolacji przy wjeździe do krajów bałtyckich. Należy jednak mieć ze sobą m.in. unijny certyfikat covidowy potwierdzający szczepienie lub ważny, negatywny wynik testu na koronawirusa. Ponadto Litwa i Łotwa wymagają wypełnienia specjalnych ankiet dla podróżnych. Informacje na ten temat dostępne są na stronach internetowych polskich ambasad w Wilnie i Rydze.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |