Opieka geriatryczna | Zdrowym Być
W regionie łódzkim działa kilka poradni geriatrycznych. Kto może z nich korzystać? Gdzie ich szukać? Jakich porad udzielają seniorom specjaliści?
Jak tłumaczy Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ, z poradni geriatrycznych mogą korzystać osoby po 60. roku życia. – Senior może zgłosić się do poradni geriatrycznej, ale potrzebuje skierowanie, które może mu wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Poradnie są w Łodzi, w Sieradzu, w Skierniewicach, w Łowiczu i w Tuszynie. Geriatra zapewnie pacjentowi kompleksowe podejście, często seniorzy są leczeni przez wielu specjalistów, przyjmują wiele różnych leków.
Jednym z najważniejszych zadań poradni geriatrycznej jest zapobieganie polipragmazji, czyli zażywaniu zbyt wielu leków, które wchodzą ze sobą w interakcje. – Pacjenci przyjmują bardzo wiele leków, trudno jest nad nimi zapanować. Powyżej 4 leków mówi się, że ryzyko wielolekowości i związanych z tym powikłań jest już bardzo wysokie. Właśnie geriatra jest taką osobą, która może ocenić długą listą leków seniora, skreślić z niej niektóre leki, zastąpić innymi, może zobaczyć zioła, jakie pacjent przyjmuje i ocenić, czy w tej ogromnej ilości leków nie ma leków, które seniorowi szkodzą – wyjaśnia Leder.
Rzecznik łódzkiego oddziału NFZ mówi również o tym, na czym polega test geriatryczny. – Warto wiedzieć, że na oddziałach geriatrycznych, ale również na innych, gdzie hospitalizowani są 60-latkowie, jest przeprowadzana całościowa ocena geriatryczna. To taki specjalny test, który pomaga określić, jakie zaburzenia trapią seniora, określić priorytety dot. jego leczenia, rehabilitacji czy też pomocy społecznej, która jest potrzebna takiemu seniorowi. W ramach tej oceny całościowej sprawdza się m.in. stan skóry, poziom widzenia i słyszenia, stany bólowe, pyta się o poczucie samotności, stany depresyjne, stany lękowe, ocenia się, jaki związek z samopoczuciem pacjenta mają zażywane przez niego leki, ocenia się również wszystkie badania diagnostyczne, którym podlega pacjent w szpitalu. Bada się poziom zaburzeń pamięci, poziom zaburzeń otępiennych, ale również sprawdza się czy senior dobrze sobie radzi w swoim środowisku społecznym: czy nie jest osamotniony, czy nie potrzebuje wsparcia instytucji czy też innych członków rodziny w takiej samoobsłudze. Na podstawie takiego wywiadu, który odbywa się na oddziale, lekarz geriatra czy lekarz specjalista może ustalić priorytety dotyczące leczenia seniora, dać mu jakieś wskazówki, a także wskazówki dla rodziny. Lekarz może również skierować seniora do neurologa wtedy, kiedy okaże się, że występują wczesne zespoły otępienne. Żeby dostać się na oddział geriatryczny, potrzebne jest skierowanie. Można je uzyskać od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, lekarza POZ czy lekarza specjalisty. Może także takie skierowanie wystawić lekarz, u którego leczymy się prywatnie – mówi Anna Leder.
Nazwa | Plik | Autor |
Opieka geriatryczna | Zdrowym Być | audio (m4a) audio (oga) |
