Szarfy na grobach powstańców warszawskich na Cmentarzu Starym w Łodzi [ZDJĘCIA]
Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udekorowali biało-czerwonymi szarfami groby powstańców warszawskich na łódzkim Cmentarzu Starym. Przez 63 dni – bo tyle trwało powstanie, będą one przypominać o poległych w walce z niemieckim okupantem.
![Szarfy na grobach powstańców warszawskich na Cmentarzu Starym w Łodzi [ZDJĘCIA] 1 71736 9ebd31ae3a969ca7b7057c8247a10b96](/wp-content/archiwum/files/71736-9ebd31ae3a969ca7b7057c8247a10b96.jpg)
W akcję oznaczania grobów powstańczych zaangażowali się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich formacja nawiązuje do tradycji Armii Krajowej, a powstanie warszawskie jest jej ważnym elementem.- Ciąży na nas też obowiązek, żeby tę historię poznawać, a ona wciąż odkrywa się na naszych oczach – mówi podporucznik Maciej Radowski z 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. – Każde nowe fakty, groby, które należy uczcić, będziemy przyswajać do swojej tradycji.
Oznaczenie grobów zajęło kilka godzin, bo do tej pory na łódzkich cmentarzach zidentyfikowano ok. 200 mogił uczestników powstania warszawskiego. Wciąż jednak szukane są kolejne.- Mamy dane z bazy Muzeum Powstania Warszawskiego dotyczące kilkudziesięciu osób, przy których istnieje adnotacja, że zmarły w Łodzi – mówi Bartosz Bijak z Instytutu Pamięci Narodowej. – Domniemujemy, że tutaj zostały również pochowane, ale jeszcze tych miejsc nie odnaleźliśmy.
Nazwa | Plik | Autor |
Szarfy na grobach powstańców warszawskich na Cmentarzu Starym w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
W Łodzi pochowano zarówno tych, którzy przed wojną z jakichś przyczyn opuścili miasto i trafili do stolicy, ale też osoby, które wyjechały z Warszawy zaraz po powstaniu.- Łódź była bardzo dobrze zachowana, jeśli chodzi o tę substancję miejską. Tutaj też na chwilę to życie państwowe się przeniosło. Stąd też taka duża liczba grobów uczestników powstania – dodaje Bartosz Bijak.
Jednym z ważniejszych grobów powstańczych w Łodzi jest mogiła Barbary Nazdrowicz ps. Wiewiórka”, przy której już w czasach PRL-u Łodzianie spotykali się, by oddać hołd poległym w powstaniu.- Zginęła w powstaniu warszawskim jako kilkunastoletnia dziewczynka – mówi Anna Jóźwik z Instytutu Pamięci Narodowej. – Jej ciało na początku zostało pochowane na Polach Mokotowskich. Następnie jej rodzice, którzy ponownie wrócili do Łodzi po wojnie, ekshumowali ciało swojej córki. Teraz Barbara Nazdrowicz spoczywa na łódzkim Cmentarzu Starym w części rzymskokatolickiej.
Akcję oznaczenia szarfami grobów powstańczych IPN prowadzi też w okolicach Kutna i w Piotrkowie Trybunalskim.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |