I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
W Kościele katolickim po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Ustanowiony on został przez papieża Franciszka w czwartą niedzielę lipca, w bliskości wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa.
Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych są słowa Jezusa: “Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”. Obchody, ze względu na okoliczności pandemii COVID-19, mają być czasem szczególnej modlitwy w intencji jej ofiar wśród osób starszych. Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i superwizor Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich ks. prof. Romuald Jaworski powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że okres pandemii był szczególnie trudny dla osób starszych. – Seniorom, podobnie jak nam wszystkim, szczególnie dokuczała przymusowa izolacja, która przyczyniła się do nasilenia lęku i frustracji. Te dwa czynniki wpłynęły bardzo destrukcyjnie na ich dobrostan psychiczny ocenił. I dodał, że u seniorów, którzy z racji wieku i towarzyszących mu chorób silnie koncentrują się na swoich problemach zdrowotnych, nastąpiła silna eskalacja lęku o zdrowie. – Strach przed zachorowaniem na COVID-19 od ponad roku wręcz przelewa się przez wszystkie media. Dodatkowo niemal we wszystkich programach podkreśla się, że osoby starsze są grupą szczególnie narażoną na ciężki przebieg tej choroby wyjaśnił.
Zdaniem ks. Jaworskiego, seniorzy bali się nie tylko o swoje zdrowie, ale też o swoich najbliższych. – Uważam, że mówienie o tym, iż mieliśmy do czynienia także z pandemią lęku, nie jest żadną przesadą stwierdził. I przyznał, że od początku pandemii do gabinetów psychologicznych zgłasza się o wiele więcej osób z rozpoznaniem depresji, zaburzeń lękowych, brakiem poczucia sensu życia lub z problemami z agresją. Znacząco wzrosła też liczba osób uzależnionych od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
Zdaniem ks. prof. Jaworskiego antidotum na problemy seniorów jest “bezpośredni, żywy i dobry kontakt międzypokoleniowy”.
W zastępstwie papieża Franciszka odbywającego rekonwalescencję po przeprowadzonej 4 lipca operacji jelita, poranną mszę świętą w bazylice Świętego Piotra dla około dwóch tysięcy osób odprawia przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella. W południe papież spotka się z wiernymi, wśród nich z wieloma osobami starszymi, na modlitwie Anioł Pański, którą odmówi z okna w Pałacu Apostolskim.