40. rocznica strajków łódzkich kobiet w obronie wolności i godności
25 lipca 1981 roku był pierwszym dniem odbywających się w Łodzi protestów przeciwko podwyżkom cen artykułów spożywczych, zmniejszeniu kartkowych racji mięsa i jego przetworów oraz pustoszejącym półkom sklepowym. Łodzianie żądali chleba i wolności. Najważniejszym dniem protestów był 30 lipca 1981 roku.
Tego dnia na ulicy Piotrkowskiej pojawiło się ok. 5 tys. osób, pięć dni później protestowało już kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Na czele marszów stanęły kobiety z dziećmi w wózkach, prowadzone przez Janinę Kończak, robotnicę Łódzkich Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil. W ten sposób Łódź oraz wiele innych miast regionu łódzkiego stały się centrum marszów głodowych. Ich niekwestionowanymi liderkami okazały się kobiety pochodzące z tego regionu.
W piątek Sejm uczcił rolę kobiet w solidarnościowej rewolucji lat 80. ubiegłego stulecia. W przyjętej uchwale wyraził najwyższe uznanie tysiącom Polek i ich liderkom oraz oddał hołd ich poświęceniu, pamiętając, że zawsze były i są gotowe stanąć do walki o chleb, wolność i godność.
Posłuchaj też reportażu Kamili Litman“Zróbcie wszystko, żeby tak nie było”
W przyjętej uchwale podkreślono, że lipiec 1981 roku był miesiącem ulicznych protestów zwanych marszami głodowymi zdesperowanych mieszkańców polskich miast i miasteczek. Koordynowana przez NSZZ Solidarność fala buntu przeciwko podwyżkom cen artykułów spożywczych, oraz pustoszejącym półkom sklepowym ogarnęła całą Polskę – czytamy w przyjętej uchwale.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |