Zasady leczenia sanatoryjnego | Zdrowym być
W dzisiejszym magazynie przypomnienie najważniejszych zasad związanych z leczeniem uzdrowiskowym. Jakie trzeba spełnić kryteria, skąd wziąć skierowanie, a także jakie są przeciwwskazania. To wszystko wyjaśnia Anna Leder rzecznik Łódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przypominamy, że wyjazd uzdrowiskowy, to jest wyjazd który trwa 21 dni. Jest to wyjazd, w którym Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za zabiegi. Płaci częściowo za wyżywienie, a pacjent dopłaca do wyżywienia. Natomiast pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 28 dni, jeśli jest to rehabilitacja uzdrowiskowa. Jeśli jest to pobyt w szpitalu uzdrowiskowym, to trwa 21 dni i jest bezpłatny. Ale jest to pobyt zarezerwowany dla osób, które wcześniej na przykład przeszły jakieś leczenie szpitalne i mają wskazania do pobytu w szpitalu uzdrowiskowym. Czyli w miejscu, gdzie są pod opieką lekarza i pielęgniarki.
Na leczenie uzdrowiskowe pacjenta musi skierować lekarz, który bierze pod uwagę stan jego zdrowia, a także ewentualne przeciwskazania.
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może wystawić pacjentowi każdy lekarz, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia, no i oczywiście brak przeciwwskazań do leczenia. Takim przeciwskazaniem, bardzo istotnym, jest na przykład aktywna choroba nowotworowa i bycie w trakcie procesu leczenia choroby nowotworowej. To zdecydowane przeciwskazanie, ale lista takich przeciwwskazań jest dużo dłuższa. Znają ją wszyscy lekarze ubezpieczenia zdrowotnego i to oni decydują o tym, czy wydać pacjentowi skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.
Takie skierowanie może być wystawione pacjentowi nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. Czyli dopiero po 12 miesiącach od powrotu z uzdrowiska, możemy starać się o nowe skierowanie i możemy je złożyć, bądź przesłać do Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie leczenie uzdrowiskowe odbywa się nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Oczywiście pacjenci mogą korzystać ze zwrotów, to znaczy z takich skierowań, które nie zostały wykorzystane, bo na przykład, ktoś nie zdecydował się na wyjazd sanatoryjny, ma jakieś ważne powody, bądź zachorował i zrezygnował z leczenia sanatoryjnego. Wówczas możemy skierowanie na wyjazd przekazać innej osobie, której wniosek został potwierdzony i nie minęło mniej, niż 18 miesięcy od poprzedniego pobytu w sanatorium.
Przed wyjazdem trzeba spełnić jeszcze jeden warunek związany z epidemią.
Przypominamy, że na leczenie uzdrowiskowe nadal wyjeżdżają tylko i wyłącznie pacjenci, którzy są albo zaszczepieni i przeszli cały pełen cykl szczepień, czyli dwie dawki w przypadku szczepionek Pfizera, Moderny, AstraZeneki, bądź jedną dawkę szczepionki Johnsona. Jeżeli przeszli takie dwie dawki, nie muszą korzystać z testów w kierunku koronawirusa. Natomiast, jeżeli nie zostali jeszcze zaszczepieni, bądź nie decydują się na szczepienia, wówczas muszą wykonać test w kierunku koronawirusa. Negatywny wynik takiego testu jest warunkiem wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe.
Nazwa | Plik | Autor |
Zasady leczenia sanatoryjnego | Zdrowym być | audio (m4a) audio (oga) |
