Boże Ciało w Łódzkiem. Tegoroczne uroczystości w skromniejszej oprawie [ZDJĘCIA]
W kościołach w całym kraju, czyli także w Łodzi i w regionie, trwają obchody Bożego Ciała.
W Łodzi odbyła się wspólna procesja parafii katedralnej oraz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej. Przewodniczył jej metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Podczas mszy celebrowanej na schodach kościoła przy ul. Łąkowej arcybiskup namawiał w homilii do traktowania innych z miłością i do pojednania. – Dzisiaj na porannej medytacji dotarło do mnie, że wychodzimy do świata z Bogiem, który ma postać chleba, nie kamienia. Nie wychodzimy na ulicę po to, żeby mnożyć sobie wrogów przeciwko komukolwiek protestować, żeby kogokolwiek o cokolwiek oskarżać, nie. Nikogo nie chcemy rzucać kamieniami, nasz Bóg jest chlebem, nie kamieniem mówił abp Ryś.
Procesja przeszła do katedry przy ul. Skorupki. Po drodze wierni zatrzymali się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytano fragmenty ewangelii. Ołtarze stanęły przy zbiegu ul. Żeromskiego i Al. Mickiewicza, na rogu Al. Mickiewicza i ul. Piotrkowskiej, przy ul. Piotrkowskiej 194 oraz 262.
W Łowiczu oprócz mszy świętej, jak co roku, odbywa sięjedna z najbardziej znanych i najbardziej barwnych procesji w kraju. Poprzedziła ją msza święta odprawiona na Starym Rynku przez bp. Andrzeja Dziubę. – Wyjdziemy po eucharystii, aby przejść ulicami naszego miasta, aby włączyć się naszą procesją w niekończący się korowód procesji Bożego Ciała w całym świecie. Chcemy wpisać się w to wielkie dziedzictwo wiary, które u nas w Łowiczu jest także wielkim dziedzictwem kultury – mówił podczas homilii.
Wyjątkowa procesja Bożego Ciała odbędzie się także w Spycimierzu w powiecie poddębickim. Mieszkańcy miejscowości oraz przyjezdni co roku na ulicach wsi układają dywany kwiatowe. Wydarzenie przyciąga tłumy obserwatorów, również z innych województw. Trwają już przygotowania do układania kwietnych dywanów w wyznaczonych miejscach.
Posłuchaj relacji Adama Łużyńskiego:
Nazwa | Plik | Autor |
Przygotowania do procesji w Spycimierzu | audio (m4a) audio (oga) |
Tradycja została wpisana na krajową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Staramy się, aby, aby nasze uroczystości trafiły naświatową listę dodaje prezes stowarzyszenia “Spycimierskie Boże Ciało Maria Pełka.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |