Krzesła należące do fabrykanta na ekspozycji w Pałacu Rodziny Poznańskich
Konserwacji poddane zostały metalowe elementy krzeseł z Pałacu Rodziny Poznańskich, a także obicia siedzisk, wykonane ze skóry barwionej na czerwono.
– Bardzo się cieszę, że udało się wygospodarować środki i przeprowadzić konserwację krzeseł. To są zawsze bardzo kosztowne działania, w tym przypadku było to blisko 68 tys. złotych. Natomiast co kilka lat są one nieuniknione. A krzesła, które poddaliśmy konserwacji są dla wyjątkowo ważne dla historii tego miejsca, bo należały do Poznańskich. – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.
Na 2 krzesłach jest wypalony symbol Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych
Meble z drewna dębowego wykonano na przełomie XIX i XX wieku. Są one nie tylko pamiątką po rodzinie Poznańskich, ale także obrazują burzliwe losy miasta. Na dwóch krzesłach znaleźć bowiem można wypalony symbol Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych. Siedziba organizacji, działającej od 1945 roku, mieściła się przy al. Kościuszki.
– Podczas urządzania gabinetów dla pracowników prawdopodobnie zadecydowano o przeniesieniu tam mebli z pałacu przy ulicy Ogrodowej. Nie wiemy, kiedy i w jakich okolicznościach krzesła wróciły na Ogrodową. Przypuszczamy, że decyzja ta zapadła w momencie przeniesienia zarządu centrali do stolicy. Wtedy krzesła musiały zostać oddane do pałacu – dodaje Magda Komarzeniec.
W tym roku obchodzone jest 120-lecie Pałacu Rodziny Poznańskich.