Pod Bełchatowem powstanie instalacja termicznego przetwarzania odpadów
Spółka PGE Energia-Ciepła wybuduje pod Bełchatowem Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. To jeden z kroków zapowiadanej transformacji energetycznej.
Na temat tej inwestycji odbyło się dziś (23.03) spotkanie online, podczas którego przedstawiciele PGE odpowiadali na zadawane pytania. Grzegorz Pelczar, dyrektor projektu budowy ITPOE tłumaczył, dlaczego inwestycja będzie zlokalizowana w pobliżu Elektrowni Bełchatów. -Elektrownia w tym momencie ogrzewa miasto Bełchatów i nie było innej lepszej lokalizacji, żeby właśnie włączyć się w ten kolektor ciepłowniczy. I to właśnie w tym miejscu należy wybudować nowe źródło, które ma przetwarzać termicznie odpady właśnie po to, żeby produkować ciepło i to ciepło tłoczyć do działającego systemu ciepłowniczego Bełchatowa – wyjaśniaGrzegorz Pelczar.
Docelowo miasto ma być zasilane z nowych źródeł ciepła. Będzie to jednak proces rozłożony w czasie – mówił prezes PGE Energia-Ciepła Przemysław Kołodziejak. -Źródłem ciepła w tej chwili jest elektrownia. Po wybudowaniu instalacji ITPOE będzie instalacja ITPOE i elektrownia. A docelowo pojawi się jeszcze jakieś inne źródło szczytowe, które już będzie w ramach naszej firmy. I wtedy już miasto będziezasilane w ciepło całkowicie z nowych źródeł – zapowiada Przemysław Kołodziejak.
Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii to inaczej- elektrociepłownia opalana odpadami. Mówił o tym dr hab. Grzegorz Wielgosiński z Wydziału Inżynierii Procesowej o Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. -Kluczem jest odbiór ciepła. Jeżeli stawiamy dużą instalację o wielkości ponad 100 tys. ton, to musimy zapewnić odbiór tego ciepła. Czyli nie można tego postawić w przysłowiowym szczerym polu, pośrodku niczego. Musi to zostać postawione w pobliżu miasta. Tak, żeby nie trzeba było również ciągnąć, nie wiadomo ile kilometrów, rury ciepłowniczej, bo to wszystko kosztuje – tłumaczy Grzegorz Wielgosiński.
Według prelegentów instalacja będzie w pełni bezpieczna dla otoczenia. Poza tym nie będzie emitować uciążliwych zapachów. Odpady będą składowane w specjalnym bunkrze. Docelowo zatrudnienie znajdzie tam ok. 50 osób, a przy budowie około 700 pracowników.
Potencjał na lokalizację podobnych instalacji mają duże ośrodki, gdzie produkcja śmieci jest największa.
Podobne instalacje od wielu lat działają w obrębie największych europejskich aglomeracji, takich jak np. Paryż czy Londyn. Takich miejsc nie brakuje też w Polsce. To między innymi inwestycja PGE Energii-Ciepła w Rzeszowie.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |