Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego
2 marca przypada 100. rocznica urodzin najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej – Kazimierza Górskiego, który zmarł w 2006 roku. Prowadzona przez niego piłkarska reprezentacja Polski zdobyła m.in. mistrzostwo i wicemistrzostwo olimpijskie oraz została trzecim zespołem świata na turnieju rozgrywanym w RFN.

Trenera Górskiego wspomina Jan Tomaszewski, bramkarz który nie ukrywa, że zawdzięcza temu szkoleniowcowi bardzo dużo.
– Ja debiutowałem w kadrze w meczu przeciwko RFN właśnie u Kazimierza Górskiego. On przekazywał nam rzeczy, które do dzisiaj są aktualne. Mówił np. żeby zadać sobie po meczu pytanie, czy zrobiłem wszystko, aby to spotkanie wygrać? Pan Kazimierz mawiał, że każdy frajer potrafi wygrać, ale sztuką jest przegrać z honorem. Powtarzał też, że nigdy nie jest tak dobrze, w życiu i sporcie, żeby nie mogło być lepiej – wspomina bohater legendarnego meczu na Wembley w 1973 roku.
Inny łódzki piłkarz Mirosław Bulzacki również występował w kadrze Górskiego. – Był dobrym człowiekiem i trenerem. Współpracę z nim wspominam bardzo dobrze. Był dla nas jak ojciec, wszystkich traktował jednakowo, potrafił stworzyć atmosferę w zespole pełnym gwiazd – wspominabyły defensor ŁKS.
Warto wspomnieć, że Kazimierz Górski miał krótki epizod związany właśnie z Łódzkim Klubem Sportowym. Na początku lat 70 łączył funkcje trenera reprezentacji i drużyny ŁKS-u. Pod koniec życia często odwiedzał Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, której był patronem.
Kazimierz Górski urodził się we Lwowie iwychowywał się niedaleko dworca kolejowego. Chodził do szkoły powszechnej przy Sienkiewicza i gimnazjum przy Chocimskiej. Na ścianie gimnazjum, w którym uczył się Kazimierz Górski w 2017 roku umieszczono tablicę pamiątkową z napisem “Nic nie może przekreślić miłości do swego rodzinnego miasta, w którym przyszedłeś na świat. Kazimierz Górski jest honorowym obywatelem Lwowa.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Wspomnienie Kazimierza Górskiego | audio (m4a) audio (oga) |