Premier: 220 mln zł na psychiatrię dzieci i młodzieży
Rząd zapowiada, że przeznaczy 220 milionów złotych na psychiatrię dzieci i młodzieży. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że połowa tych środków trafi na remont placówek, a pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone m.in na rozbudowę już istniejącej całodobowej infolinii. Ma ona działać także poprzez czat i e-mail.
Rządowe inwestycje, to także zwiększenie dostępności świadczeń i szkolenia, a także uruchomienie Programów Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych – chodzi o nadmierne korzystanie przez dzieci i młodzież z komputerów i smartfonów.
Planowanie działania w ramach dodatkowych środków na wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży:
Bezpłatna, całodobowa infolinia
kampania społeczna dot. ochrony zdrowia psychicznego
Aplikacja mobilna pic.twitter.com/li3LsfTVcEKancelaria Premiera (@PremierRP) January 20, 2021
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dostępowi do psychiatrów młodzieżowych i dziecięcych ma też pomóc zniesienia limitów na te świadczenia przez NFZ. Doszło do tego 1 stycznia tego roku.
Adam Niedzielski: w każdym powiedzie powstaną ośrodki pomocy psychiatrycznej
W każdym powiecie powstaną ośrodki, które będą świadczyły pomoc psychiatryczną dla dzieci i ich opiekunów. To jeden z elementów rządowego programu dotyczącego psychiatrii dziecięcej. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział podczas konferencji prasowej, że głównym założeniem przyjętej w 2018 roku strategii dotyczącej psychiatrii dziecięcej jest zbudowanie piramidy świadczeń.
– Zbudowanie tej piramidy zaczyna się od zbudowania ośrodków środowiskowych, które w każdym powiecie będą świadczyły pomoc dzieciom i ich rodzicom – mówił Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia dodał, że do kwietnia 2020 roku udało się wyłonić w wyniku konkursów 150 zespołów opieki środowiskowej. Pandemia przeszkodziła jednak w wyłonieniu kolejnych zespołów. Narodowy Fundusz Zdrowia wznowił przeprowadzanie konkursów na przełomie listopada i grudnia.
– Wchodząc w rok 2021 mieliśmy już blisko 200 zespołów, które taką opiekę środowiskową świadczą. Będzie ona fundamentem, pierwszą linią, gdzie możemy poszukiwać pomocy, albo gdzie ta pomoc może aktywnie poszukiwać nas – podkreślił minister zdrowia.
Kolejnymi elementami piramidy świadczeń są opieka ambulatoryjna, a następnie opieka szpitalna, czyli najbardziej zaawansowany sposób leczenia. Obecnie istnieje 35 oddziałów psychiatrii dziecięcej. Jeden dodatkowy powstaje w województwie podlaskim.
na podst. IAR
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |