Marek Kwiatkowski | Radio Łódź
Gościem po 8 w poniedziałek był Marek Kwiatkowski z Łodzi Bez Smogu. Pytaliśmy o jakości powietrza w województwie i zwalniające tempo wymiany pieców zanieczyszczających środowisko.
W 2023 roku, w województwie łódzkim, używanie takich palenisk będzie nielegalne, zgodnie z uchwałą przyjętą przez Sejmik Województwa. Tymczasem tempo wymiany pieców, choćby w stolicy województwa, jest bardzo wolne.
– Od kilku lat w Polsce trwa duża kampania społeczna dotyczącajakości powietrza i smogu. Polacy wiedzą o tym i wiedzą jak to sprawdzać. Problem polega na tym, że nie za wiele robimy, by tę sytuację zmienić. Łódź w 2020 roku przeznaczyła 2,2 mln zł na program dofinansowań dla budynków wielorodzinnych. Kraków przeznaczył 33 mln zł – mówi Marek Kwiatkowski.
Szacuje się, że w samej Łodzi należy jeszcze wymienić 100 tysięcy pieców. Dokładnych danych wciąż brakuje. Dlatego jak dodajenasz gość, sporą pracę mają przed sobą samorządy, które powinny przekonywać jak największą liczbę osób do wymiany źródeł ciepła. – Jesteśmy na etapie, w którym naprawdę ostro musimy zabrać się za wymianę kotłów. Powstały uchwały antysmogowe, rządowy program “Czyste powietrze”, z którego mieszkańcy powinni zacząć korzystać. Problem ubóstwa energetycznego w województwie łódzkim dotyka 11% osób, więc to nie tak, że nikogo na to nie stać – tłumaczy Kwiatkowski.
Jak dodaje, samorządy same także powinny przyśpieszyć wymianę pieców. Choćby w Łodzi, gdzie prawie połowa z mieszkań komunalnych ogrzewana jest węglem – a to ponad 18 tysięcy mieszkań.