5 tys. pieców wymienionych na przyjazne środowisku w Łodzi
W Łodzi, do tej pory, udało się zlikwidować 10-15 procent nieekologicznych palenisk. Z dopłat do miejskich programów antysmogowych korzystają wspólnoty mieszkaniowe i indywidualne gospodarstwa domowe.
Proces wymiany pieców najszybciej przebiega w rewitalizowanych zasobach komunalnych – ocenia Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ. -Gdybyśmy zsumowali wszystkie programy realizowane przez miasto, czyli program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania, inwestycje na Księży Młynie w ramach rewitalizacji, to wymieniliśmy około 5 tys. palenisk, czyli od 10 do 15 procent. Natomiast w zasobach komunalnych te 4-5 tys. palenisk to jest około 20-30 procent – mówi urzędnik.
W ubiegłym roku wymieniono na ekologiczne ponad 700 pieców. -Szacujemy na dzień dzisiejszy w zasobach komunalnych, tak to w programie “Ekopakt dla Łodzi” ujęliśmy, jest 18 tys. palenisk nieekologicznych, które miasto musi we własnym zakresie wymienić. I sukcesywnie te paleniska są likwidowane. Biorąc pod uwagę tegoroczne inwestycje, to ta liczba palenisk zmniejsza się do 16 i 15 tysięcy pieców – wylicza Honkisz.
Szacuje się, ze w Łodzi, wliczając w to prywatne gospodarstwa domowe, jest około 45 tysięcy nieekologicznych palenisk. Programy dopłat do wymiany starych pieców będą prowadzone także w przyszłym roku.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |