Zmarła Katarzyna Łaniewska
Popularna aktorka teatralna, filmowa i serialowa zagrała między innymi w “Koglu-moglu” Romana Załuskiego i w “Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego.
Katarzyna Łaniewska urodziła się w 1933 roku w Łodzi. Przeżyła powstanie warszawskie wraz z matką i rodzeństwem. Przeszła przez obóz w Pruszkowie. Po wojnie wstąpiła do harcerstwa. W 1955 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Związana była między innymi z Teatrem Polskim, Dramatycznym i Narodowym w Warszawie. Była przewodniczącą oddziału warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich.
Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną. “W 1980 r. współtworzyła struktury NSZZ Solidarność w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu patriotycznych koncertów poetycko-muzycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką” – napisano na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Przypomniano, że widzom Katarzyna Łaniewska była najbardziej znana z serialu “Plebania”, w którym przez kilkanaście lat wcielała się w postać Józefiny.Za najważniejszy film w swojej karierze uważała “Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego. Ostatnio można ją było oglądać na dużym ekranie w filmie “Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3”. Pracowała też na planie jego kontynuacji – czytamy na stronie PISF-u.
Znakomita aktorka i wielka patriotka – tak mówił o zmarłej Katarzynie Łaniewskiej Jerzy Zelnik. Aktor na antenie Polskiego Radia 24 wspominał, że Łaniewska była cały czas aktywna pomimo stanu zdrowia. Zdumiewające było to, że ona nie bacząc na swój stan fizyczny, a miała bardzo duże problemy z poruszaniem z powodu wzroku, do końca angażowała się w produkcje filmowe. Tak było m.in. w przypadku filmu “Smoleńsk”. Spotykaliśmy się też na mszach za ojczyznę. Była do końca aktywna i wszyscy powinniśmy sobie takiej aktywności życzyć – podkreślał Zelnik.
NAGRANIA ARCHIWALNE:
W wywiadzie dla Polskiego Radia w 2005 roku Katarzyna Łaniewska opowiadała o swoich kreacjach teatralnych:
Nazwa | Plik | Autor |
Katarzyna Łaniewska o kreacjach aktorskich | audio (m4a) audio (oga) | |
Katarzyna Łaniewska o relacjach z księdzem Popiełuszką | audio (m4a) audio (oga) | |
Katarzyna Łaniewska o działalności opozycyjnej | audio (m4a) audio (oga) | |
Katarzyna Łaniewska o Domu Aktora Weterana | audio (m4a) audio (oga) |
W okresie PRL Katarzyna Łaniewska działała w antykomunistycznej opozycji, w stanie wojennym brała udział w koncertach poetycko-muzycznych, jeździła z występami po kraju. Współpracowała z księdzem Jerzym Popiełuszką, uczestniczyła w odprawianych przez niego Mszach za Ojczyznę.
Słowa księdza Jerzego Popiełuszki wypowiadane podczas Mszy za Ojczyznę, które odprawiał po wprowadzeniu stanu wojennego, dawały ludziom nadzieję – podkreślała Katarzyna Łaniewska:
W działalności opozycyjnej Katarzyna Łaniewska była między innymi kolporterką “Tygodnika Mazowsze”. W jednym z wywiadów mówiła, że w tych trudnych czasach bardzo przydatne okazały się umiejętności aktorskie:
Katarzyna Łaniewska była zaangażowana w działalność społeczną, przez lata opiekowała się Domem Aktora Weterana w Skolimowie, kwestowała na warszawskich Powązkach, brała udział w ogólnopolskiej akcji “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.
W 2005 roku opowiadając o swojej pasji społecznikowskiej, mówiła, że z Domem Aktora Weterana łączy ją szczególna więź:
Wyróżniona Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kilka dni temu otrzymała też Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt swojej drogi artystycznej.
Katarzyna Łaniewska zmarła w Łodzi w wieku 87 lat.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |