Naukowcy sprawdzą, w jaki sposób pandemia i nauka zdalna wpłynęły na zdrowie i kondycję dzieci
Do lekarzy coraz częściej dochodzą niepokojące sygnały dotyczące siedzącego trybu życia, braku aktywności i pogarszającej się sprawności fizycznej dzieci w wielu rozwojowym.
Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zauważa, że trafiają do niego dzieci z różnymi problemami bólowymi, z którymi tak często nie zgłaszały się wcześniej, przed przejściem z nauczania stacjonarnego na zdalne.
Adam Markiewicz dodaje, że w zdalnym trybie nauczania dzieci spędzają mnóstwo czasu przed komputerem, dziesięciolatki nawet do 8 godzin dziennie. Dlatego lekarze chcą sprawdzić, czy i jaki może mieć to wpływ na ich zdrowie. – Używamy m.in. skoliometru do ocenienia krzywizn kręgosłupa. Wykonujemy kilka testów fizjoterapeutycznych funkcjonalnych, które oceniają ogólną sprawność.
Badania będą prowadzone wspólnie z naukowcami z łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, w pełnym reżimie sanitarnym poza szpitalem. Badacze zapraszają do kontaktu rodziców dzieci w wielu od 7 do 14 lat.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |