Blisko 28 tys. nowych zakażeń koronawirusem w kraju. W Łódzkiem ponad 1,5 tys [RAPORT]
Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u kolejnych 27 875 osób. To największa liczba nowych przypadków od początku epidemii. Resort zdrowia poinformował, że zmarło 349 chorych. Od początku epidemii zachorowało ponad 500 tys. osób.
Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach:śląskim (4290), mazowieckim (2998) i wielkopolskim (2451). W województwie łódzkim, według ostatnich danych urzędu wojewódzkiego, zachorowało 1570 osób.
Z powodu koronawirusa a także występujących z nim innych schorzeń zmarło 349 osób. Tym samym liczba ofiar wzrosła do 7636.
W Polsce koronawirusem zaraziło się do tej pory 521 640 osób. Wyzdrowiało 200 510.
pomorskiego (1671), łódzkiego (1549), świętokrzyskiego (1231), zachodniopomorskiego (1072), opolskiego (765), warmińsko-mazurskiego (679), podlaskiego (615), lubuskiego (510).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 7, 2020
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/t0QqiQYAkO
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 7, 2020
W ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 66,8 tys. testów na obecność koronawirusa.
Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?
Koronawirus w regionie
Ostatniej doby z powodu covid 19 zmarło w regionie łódzkim 20 osób. Najmłodsza miała 59 lat, najstarsza 99. Jak podaje biuro wojewody w województwie, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie wirusem Sars CoV2 w kolejnych 1570 przypadkach. Najwięcej nowych zakażeń jest w Łodzi – 536. Ponad sto dodatnich wyników testów dotyczy także mieszkańców dwóch powiatów: kutnowskiego i radomszczańskiego.
W łódzkiej hali Expo powstaje szpital tymczasowy.W szpitalu znajdzie się od 250 do 275 łóżek, w tym 100 respiratorowych. Będzie on gotowy do funkcjonowania najpóźniej do końca listopada. Czytaj więcej
Od jutra w 12-tu łódzkich szpitalach leczących zakażonych koronawirusem pacjentów pracę rozpoczynają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą 24 godziny na dobę zbierać i monitorować informacje o wolnych miejscach. Czytaj więcej
Koronawirus w Polsce
Od dzisiaj obowiązują nowe ograniczenia w kulturze, gospodarce, sporcie. Potrwają co najmniej do 29 listopada. Czytaj więcej
Szef Centrum Analiz Strategicznych doktor Norbert Maliszewski powiedział, że nasz kraj jest w stanie uniknąć narodowej kwarantanny tylko wtedy, gdy zdecydowana większość społeczeństwa będzie przestrzegać nałożonych restrykcji. Norbert Maliszewski zaznaczył także, że decyzje dotyczące ograniczeń są podejmowane w oparciu o analizę różnych modeli i scenariuszy rozwoju epidemii.
Analizę danych dla rządu przygotowuje niezależnie kilka zespołów, które korzystają z danych udostępnianych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. – Jednym z takich scenariuszy, który był analizowany, to był scenariusz zwiększenia transmisyjności w przestrzeni publicznej o 10%. Konekwencją takiej zmiany to wzrost zakażeń o ponad 200 tys. przypadków do końca roku. Rząd podejmuje trudne decyzje, żeby tę transmisyjność zmniejszać – mówiłdoktor Norbert Maliszewski.Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że narodowa kwarantanna zostanie założona w momencie, gdy tygodniowa skala zakażeń przekroczy 75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. –W tym momencie jesteśmy blisko osiągnięcia tej liczby lecz jej przekroczenie nie jest przesądzone – powiedział Norbert Maliszewski. -Obecnie średnia tygodniowa wynosi 59 na 100 tys. mieszkańców. Codziennie wzrasta mniej więcej o 2 osoby. Jeżeli będzie stosować się do obostrzeń mamy szanse, żeby ta narodowa kwarantanna nie została wprowadzona – dodał.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś, że w polskich szpitalach jest już podłączonych 2200 respiratorów. – W magazynach Agencji Rezerw Materiałowych jest dostępnych kolejnych 3,5 tys. tych urządzeń mówił podczas sobotniej podczas wizyty na budowie tymczasowego szpitala w Katowicach. – W ciągu miesięcy letnich dokonywaliśmy zakupów monitorów. Dodatkowo zainstalowanych zostało tylko w ostatnim tygodniu ok. tysiąca respiratorów, w październiku również tysiąc respiratorów” informował Morawiecki. – Apeluję również do szpitali (…) każdy szpital, który zwróci się do ARM otrzyma respirator, mam nadzieję w terminie krótszym niż 48 godzin zapewnił szef rządu.
Na początku tygodnia zapadną kolejne decyzje w sprawie obostrzeń w kraju. Nadzieję, że obecne obostrzenia okażą się wystarczające i nie będzie potrzeby wprowadzania narodowej kwarantanny wyraził w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. – Mam nadzieję, że te obostrzenia, które wprowadziliśmy jakiś czas temu i które wprowadzamy teraz, doprowadzą do tego, że nie będzie potrzeby wprowadzenia narodowej kwarantanny, o której mówił premier powiedział Szefernaker w RMF FM. – Wskaźniki liczby osób trafiających do szpitali, także liczby osób kierowanych na testy, pewnie będą czynnikiem, który wskaże, czy w kolejnych tygodniach będzie potrzebna ta kwarantanna, czy nie. Chcielibyśmy, by działania, które podejmujemy, przyniosły takie efekty, żeby nie było pełnego lockdownu; żeby te obostrzenia, które są w tej chwili są wprowadzone, były już najdalej idącymi, żeby nie było kolejnych” zaznaczyłwiceminister MSWiA.
Koronawirus na świecie
Włochy. Z Parmy, tegorocznej włoskiej stolicy kultury wystosowano petycję do rządu o otwarcie muzeów, galerii, teatrów, kin i sal koncertowych, które zostały zamknięte z powodu drugiej fali pandemii. We Włoszech pozostałe branże mogą funkcjonować, a ich zasady i godziny działania są regulowane w zależności od sytuacji pandemicznej. Autorzy apelu argumentują, że placówki kultury nie są bardziej niebezpieczne od innych miejsc, a decyzję o ich zamknięciu uważają za niezrozumiałą. Kultura to oddech, to życie, to kuracja; potrzebujemy jej w tych miesiącach tak, jak nigdy wcześniej- podkreślono w petycji z Parmy, popieranej przez twórców i stowarzyszenia z całego kraju. Znalazł się też w niej apel o to, by region po regionie rozważono stopień zagrożenia, jakie przyniosłoby otwarcie placówek kultury.
W Indiach wykryto do tej pory blisko 8,46 mln zakażeń koronawirusem – poinformowało w sobotę przed południem ministerstwo zdrowia tego kraju. Mimo okresu hinduistycznych świąt od września dobowy bilans zakażeń stale się obniża – podkreślił resort. W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 50 356 nowych zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło od piątku 577 osób. Bilans wszystkich przypadków śmiertelnych sięgnął tym samym 125 562.
Indie są drugim krajem na świecie pod względem ilości zakażeń – więcej notuje się jedynie w Stanach Zjednoczonych – i trzecim, jeśli chodzi o liczbę zgonów wywołanych Covid-19. Eksperci podkreślają jednak, że analizując dane, nie należy zapominać o potencjale demograficznym tego państwa. Indie są zamieszkiwane przez 1,4 mld ludzi.
Stany Zjednoczone.Szef personelu Białego Domu Mark Meadows jest zakażony koronawirusem – podała agencja Reutera, powołując się na źródła w administracji prezydenckiej. Bezpośrednio zaangażowany w kampanię prezydencką Meadows często pokazywał się bez maski,towarzyszył też prezydentowi w wielu wydarzeniach kampanijnych poprzedzających wybory prezydenckiej. W noc wyborczą był wraz z grupą najbliższych współpracowników Trumpa w Białym Domu – przypomina Reuters. Obecność koronawirusa potwierdzono również u innego członka sztabu wyborczego Donalda Trumpa. Zakażony jest Nick Trainer. To już kolejna fala zakażeń koronawirusem w Białym Domu. Koronawirus, który pociągnął za sobą śmierć 236 tys. Amerykanów i dotknął od początku epidemii 9,73 mln obywateli tego kraju, dał o sobie znać w Białym Domu na przełomie września i października, gdy zachorował prezydent Donald Trump, jego żona Melania oraz syn Barron. Obecność koronawirusa potwierdzono wtedy u co najmniej 35 innych osób z personelu Białego Domu. Trzy osoby, w tym prezydent, były krótko hospitalizowane.
/PAP, IAR