Konflikt o Ogród Botaniczny zażegnany – pracownicy zajmą się roślinami, a nie miejskimi trawnikami
Spór między pracownikami łódzkiego Ogrodu Botanicznego i Dyrekcją Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ został opanowany. Ogrodnicy przestali być wysyłani do pracy w centrum miasta, o co zabiegali na spotkaniu z prezydent Łodzi, dyrekcją Zarządu Zieleni Miejskiej i dyrekcją departamentu.
Przeczytaj także: Ogród Botaniczny w Łodzi niepotrzebny urzędnikom?
Fragment oświadczenia:“Mamy nadzieję, że po rozmowie z Panią Prezydent praca w Ogrodzie wróci do normy, ponieważ z naszej wiedzy wynika, że do Wydziału Konserwacji Zieleni i Planowania Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi zatrudnieni zostali nowi pracownicy, wobec czego ogrodnicy z Ogrodu Botanicznego nie będą już, przynajmniej w okresie najintensywniejszych prac, powoływani do pracy w centrum miasta” –piszą pracownicy Ogrodu Botanicznego w Łodzi.
Prezydent Zdanowska mówi, że pracownicy botanika będą dzielić się wiedzą z nowymi zespołami, które zostaną utworzone do opieki nad zielenią w centrum. -Potrzebujemy przede wszystkim wiedzy i doświadczenia, którym będą się dzielili z zespołami, które mają zająć się konserwacją zieleni w całym mieście. Tworzymy i będziemy sukcesywnie tworzyć takie zespoły – zapewnia prezydent Zdanowska.
Dyrektor Ogrodu Botanicznego w Łodzi – Dorota Mańkowska podkreśla, że ogród ma nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim chronić cenne gatunki roślin. -Ogród Botaniczny to nie tylko jest piękny park czy ciekawa palmiarnia z miłą atmosferą. Ogród Botaniczny to przede wszystkim instytucja, która wchodzi w system ochrony przyrody, który jest utworzony w Polsce – przypomina dyr. Mańkowska.
UtrzymanieOgrodu Botanicznego o powierzchni 67 hektarów wymaga wiele uwagi.Według norm opracowanych przez prof. Aleksandra Łukasiewicza, wieloletniego dyrektorabotanika w Poznaniu – Łódzki Ogród Botaniczny mógłby zatrudniać ponad dwukrotnie więcej ogrodników.
W swoim oświadczeniu pracownicy Ogrodu Botanicznego napisali również o powstałych w placówce zaległościach: “Z powodu braku pracowników najbardziej ucierpiał Dział Roślin Leczniczych i Przemysłowych, Dział Systematyki Roślin oraz kolekcja piwonii, co zostało zauważone przez wielu zwiedzających i skomentowane na Facebooku Ogrodu, pojawiają się także niekorzystne komentarze w opiniach na temat Ogrodu Botanicznego na Google. Pracownicy Ogrodu Botanicznego od czasu wspomnianej wyżej rozmowy nie są delegowani do prac pielęgnacyjnych na terenie Miasta Łodzi, wykonują swoje obowiązki w Ogrodzie, starając się nadrobić zaległości, które powstały w maju i czerwcu, kiedy to nasi ogrodnicy pracowali w centrum miasta. Dzięki temu możliwe było odchwaszczenie i pielęgnacja kolekcji liliowców tak, aby dobrze się one prezentowały w okresie kwitnienia. Udało się również, choć z opóźnieniem, przeprowadzić akcję wykopywania i czyszczenia cebul tulipanów na terenie Ogrodu.” Poniżej publikujemy całe oświadczenie.
Działalność ogrodów botanicznych jest weryfikowana co 3 lata. Jeśli placówka nie prowadzi edukacji lub nie utrzymuje kolekcji roślin w należytym stanie, może stracić swój wyjątkowy status.Poza Łodzią w województwie mamy tylko jeden botanik czyli Arborettum w Rogowie.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Spór o łódzki ogród botaniczny zażegnany – pracownicy zajmą się roślinami, a nie miejskimi trawnikami | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |