Łódź rewitalizacja. Trwa remont w Poleskim Ośrodku Sztuki [ZDJĘCIA]
Pracownia rękodzieła artystycznego, letnia scena w ogrodzie, a na tarasie kino letnie. Do tego odnowione przestrzenie warsztatowe, elewacja i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Kończą się prace w zabytkowej willi Karola Plihala.
Dawna willa karolewskiego fabrykanta Karola Plihala przechodzi metamorfozę. W odrestaurowanym budynku powstaną m.in. pracownie kreatywne, nowe sale wystawiennicze oraz przestrzeń do działań plenerowych.– Remont Poleskiego Ośrodka jest już na finiszu. Mam nadzieję, że w październiku otworzymy ośrodek i zaprosimy do korzystania z zupełnie nowej oferty programowej. W chwili obecnej trwają pace wykończeniowe przy elewacji oraz we wnętrzach wilii mówi Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi.
W Poleskim Ośrodku Sztuki powstanie pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Ponadto przebudowane zostały ciągi komunikacyjne, by z pracowni mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. W ramach remontu odnowiony został taras od strony ogrodu, na którym powstanie letnia scena oraz kino plenerowe.
W ramach projektu ośrodek wzbogaci się o dodatkowy sprzęt, dzięki któremu wyposaży pracownię ceramiczną. Zakupiony zostanie również sprzęt do kina plenerowego m.in. ekran mobilny, zestaw nagłośniający i projektor.
Rezydencję przy ul. Krzemienieckiej 2A wybudowano około 1935 roku dla Karola Plihala, młodszego syna Leona według projektu Augusta Furhelma. Willa Plihala to przykład architektury modernistycznej skomercjalizowanej. W latach 1989-1990 budynek przejęła gmina Łódź i przeznaczyła ją na Poleski Ośrodek Sztuki.
Całkowity koszt projektuto 8 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej ponad 5 mln zł.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |