Prawie 20 tysięcy zarażonych koronawirusem. MZ informuje o 245 nowych zakażeniach, z czego 189 ze Śląska
Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie informuje o 245 nowych zakażeniach koronawirusem i 3 zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 19 tys. 983 potwierdzonych zachorowań.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 19 tys. 893. Dzisiaj (20 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało 245 o nowych zakażeniach. 189 zakażonych pochodzi ze Śląska.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował w porannym raporcie o śmierci kolejnych 3 chorych.W związku z przekazanym przez WSSE Olsztyn raportem dotyczącym jednego wyniku fałszywie dodatniego, został odejęty ze statystyk.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 965 osoby, z czego 51 w Łódzkiem.
W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 311 zakażeń.
U jednego z pacjentów szpitala w Skierniewicach wykryto zakażenie koronawirusem. Trzy oddziały zostały zamknięte, a lekarze skierowani na kwarantannę.Czytaj więcej
Mamy 245 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (189), wielkopolskiego (16), zachodniopomorskiego (12), małopolskiego (10), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (4), pomorskiego (3), lubuskiego (3), dolnośląskiego (3),
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 21, 2020
kujawsko-pomorskiego (1).
Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Tychy,78-M Cieszyn, 60-K Puławy. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 21, 2020
W związku z przekazanym przez WSSE Olsztyn raportem dotyczącym jednego wyniku fałszywie dodatniego, odejmujemy go ze statystyk.
Liczba zakażonych koronawirusem: 19 983/965 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 21, 2020
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że 8 tysięcy 452 osoby wyzdrowiały po chorobie wywołanej koronawirusem. W ciągu doby przybyło 269 takich osób.Z danych resortu wynika, że hospitalizowanych jest 2 tysiące 330 chorych, a 77 tysięcy 461 osób jest objętych kwarantanną. Nadzorowi epidemiologicznemu podlega 19 tysięcy 729 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/pWv7x7QtSj
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 21, 2020
Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?
Epidemia koronawirusa w Łódzkiem
Gościem Radia Łódź i TVP3 Łódź była wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka. Przemysław Naze rozmawiał z nią o testach przesiewowych na COVID-19 oraz zmianach w sztabie wyborczym Roberta Biedronia.W najbliższy poniedziałek (25.05) władze Łodzi otworzą 11 kolejnych przedszkoli.Będzie to możliwe, ponieważ okazało się, że wyniki testów genetycznych u części podejrzanych o koronawirusa pracowników tych placówek są negatywne.
Zobacz całą rozmowę zMałgorzatą Moskwą-Wodnicką:
Mieszkańcy Zelowa otrzymali dziś maseczki ochronne zakupione przez samorząd województwa łódzkiego. Na targowisku miejskim rozdawali je radny wojewódzki Dariusz Rogut i burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek. Czytaj więcej
Koronawirus w Polsce
Tylko jedna czwarta polskich nastolatków boi się, że zakazi się koronawirusem, ale niemal trzy czwarte (70 proc.) obawia się o zdrowie bliskich w czasie pandemii wynika z badania Młodzież i COVID-19, przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka.Badanie ankietowe przeprowadzili w kwietniu 2020 r. specjaliści z Zakładu Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka pod przewodnictwem dr n. społ. Anny Dzielskiej. Objęto nim 2408 nastolatków z całej Polski w wieku 11-18. Młodzi ludzie udzielali odpowiedzi na pytania o obawy i problemy związane z pandemią COVID-19.Okazało się, że największym problemem dla młodych ludzi był brak możliwości spotkania się ze znajomymi odpowiedziało tak ok. trzy czwarte ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się obawy o zdrowie bliskich wskazało na nie 70 proc. młodych ludzi; na trzecim był brak możliwości wyjazdu poza miejsce zamieszkania ponad 60 proc. Dla 60 proc. nastolatków nuda w czasie pandemii stanowiła bardzo duży problem. Jedynie jedna czwarta wskazała, że boi się zarażenia wirusem SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19.
– Powrót do dyskusji o przywróceniu pełnej swobody zgromadzeń będzie możliwy, gdy poprawi się sytuacja epidemiczna i spadnie liczba zachorowań powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zapewnił, restrykcje wynikają z troski o zdrowie obywateli, nie z chęci ograniczenia ich swobód. Wśród obowiązujących w Polsce na czas epidemii obostrzeń aktualny pozostaje zakaz organizowania m.in. zgromadzeń. Kontrowersje jednak wywołał ostatnio sobotni tzw. strajk przedsiębiorców, w związku z którym zatrzymano prawie czterysta osób. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział po tym, że zwróci się do MSWiA z prośbą o “poluzowanie” zakazu. Wiceszef resortu spraw wewnętrznych zapewnił, że restrykcje nie były i nie są wprowadzane ze względu na chęć ograniczenia swobód obywatelskich, w tym wolności zgromadzeń, lecz wprowadzane są z powodów sanitarno-epidemiologicznych.
– Mam nadzieję, że historia z poprzednią ustawą wyborczą nauczyła nas, że trzeba usiąść i dojść do konsensusu; cały czas liczę na otrzeźwienie klasy politycznej i takie unormowanie kalendarza wyborczego, które umożliwi przeprowadzenie wyborów w pełnej krasie – powiedział szef PKW Sylwester Marciniak. Marciniak poinformował PAP, że Państwowa Komisja Wyborcza przesłała w środę do Senatu opinię do ustawy o tegorocznych wyborach prezydenckich. Jak mówił, PKW podtrzymała wyrażone 24 kwietnia stanowisko do ustawy uchwalonej przez Sejm 6 kwietnia. “Podkreśliliśmy, że PKW podtrzymuje poprzednie stanowisko, że nie jest uprawniona do oceny wprowadzanych przez ustawodawcę regulacji, lecz zobowiązana jest ustawowo do ich realizacji. Kwestie związane z ustaleniem sposobu przeprowadzenia wyborów są bowiem decyzjami o charakterze politycznym, a PKW z uwagi na charakter wykonywanych ustawowych zadań, nie może się wypowiadać w tego rodzaju sprawach” przekazał szef PKW.
– Myślę, że przed wakacjami będzie już można chodzić do kina – powiedział w wywiadzie dla “Super Expressu” minister zdrowia Łukasz Szumowski. Mówiąc o urlopach stwierdził, że spokojnie można rezerwować rodzinne wakacje w kraju.Szumowski podkreślił, że niepewna jest przyszłość wakacji zorganizowanych, takich, jak kolonie czy obozy, można natomiast rezerwować rodzinne wakacje w kraju.Na uwagę dziennikarza, że w lipcu mogą być ponownie zamknięte hotele, Szumowski stwierdził, że nie może obiecać, że rząd tego nie zrobi. “Natomiast patrząc na obecną dynamikę, uważam, że prawdopodobieństwo jest niewielkie” – stwierdził. Szef resortu zdrowia potwierdził też, że w Polsce spadła liczba zgonów w porównaniu z ubiegłym rokiem. “Ludzie zaczęli bardziej dbać o siebie, ale też przestali się spotykać i przenosić zakażenia. Z powodu mniejszego ruchu jest też mniej wypadków itd. To ta jasna strona dystansu społecznego” – zauważył.
Koronawirus na świecie
Liczba zachorowań na COVID-19 na świecie przekroczyła 5 milionów. Poinformowali o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Liczba ofiar na całym świecie to obecnie niemal 328 tysięcy, a wyleczyć udało się niemal 2 miliony osób. Spośród wszystkich ofiar śmiertelnych koronawirusa co trzeci to mieszkaniec USA. W Stanach Zjednoczonych zmarło 94,5 tysiąca osób. To w tym kraju jest też najwięcej zakażeń: ponad półtora miliona. Szybko rośnie liczba ofiar w Brazylii i teraz wynosi 18 tysięcy. W liczącym 20 milionów mieszkańców Sao Paulo zamknięto ruch na ulicach, a z kolei burmistrz miasta Manaus w Amazonii obawia się wielu ofiar wśród rdzennych mieszkańców. Mamy rząd, który nie dba o życie Indian w Amazonii, o ich kulturę, który zajmuje się innymi sprawami i jest autorytarny – mówił Arthur Virgilio Neto. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że szybko zwiększa się liczba zakażeń w krajach ubogich, a Bank Światowy prognozuje, że koronawirus może wepchnąć w ekstremalną biedę nawet 60 milionów osób.Kraje europejskie tymczasem zdejmują kolejne restrykcje w związku z poprawą sytuacji. Bułgaria. Grecja i Serbia poinformowały, że znoszą obowiązek kwarantanny przy przekraczaniu granic dla części obywateli swoich krajów.
W Niemczech w ciągu ostatniej doby zmarło 57 zakażonych koronawirusem – informuje Instytut Roberta Kocha. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła tam do 8 tysięcy 147. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 745 nowych zakażeń. W sumie liczba zdiagnozowanych infekcji COVID-19 wzrosła w Niemczech do 176 tysięcy 752
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Część regionów Rosji zaostrza rygory kwarantanny. Decyzje lokalnych władz związane są z obchodzonym 24 maja muzułmańskim świętem zakończenia postu – Id al Fitr. Według ostatnich danych w Rosji zarejestrowano ponad 308 tysięcy zakażeń koronawirusem. W święto zakończenia postu muzułmanie odmawiają wspólne modlitwy i udają się do meczetów. W celu niedopuszczenia do gromadzenia się ludzi władze Czeczenii wydały czterodniowy zakaz przemieszczania się. Jednocześnie wezwano Czeczenów, aby świąteczny okres spędzili w domach z rodzinami, przestrzegając zasad izolacji. Podobne ograniczenia, głównie związane z zakazem gromadzenia się w świątyniach, wprowadzono także w innych muzułmańskich regionach Rosji. Wcześniej rosyjskie służby sanitarne rekomendowały urzędnikom we wszystkich regionach, aby nie śpieszyli się ze zdejmowaniem ograniczeń i ostrzegały przed możliwością ponownego wzrostu liczby zakażonych.
– W ciągu doby wykryto prawie 20 tys. nowych przypadków zachorowań na Covid-19, 888 osób zmarło – poinformowało w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia. Eksperci wskazują, że jeśli tendencja ta utrzyma się to Brazylia może zająć drugie miejsce wśród krajów z największą liczbą zachorowań, za USA. Obecnie drugie miejsce na tej liście zajmuje Rosja a trzecie Wielka Brytania. Łączna potwierdzona liczba przypadków infekcji koronawirusem w Brazylii wynosi obecnie 291 579 a zgonów 18 859.Wobec szybko rozprzestrzeniającej się pandemii ministerstwo zdrowia wydało w środę wytyczne zalecające stosowanie leków przeciwmalarycznych, w tym chlorochiny i hydroksychlorochiny, czyli hydroksylowej pochodnej chlorochiny. Do stosowania hydroksychlorochiny przyznał się prezydent USA Donald Trump, który oświadczył, że “ewentualna korzyść przeważa nad względnym ryzykiem”.
Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 2 248 nowych przypadkach infekcji koronawirusem i 424 ofiarach śmiertelnych. To najwyższa dzienna liczba zgonów od początku pandemii. Dotychczas najwyższą dzienną liczbę zgonów zanotowano 12 maja kiedy wyniosła 353. Nowe przypadki oznaczają – według oficjalnych danych – wzrost potwierdzonej liczby zachorowań na Covid-19 do 56594, a zgonów do 6090. We wtorek zanotowano najwyższą z dotychczasowych liczbę zachorowań – 2 713
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |