Darowizna dla łódzkiego szpitala od PFN
Polska Fundacja Narodowa przekazała pół miliona złotych na rzecz Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Środki zostaną przeznaczone na urządzenia wykorzystywane w badaniach nad obecnością koronawirusa.
W opublikowanym komunikacie przypomniano, że Polska Fundacja Narodowa od początku włączyła się intensywnie w walkę z koronawirusem koncentrując się na udzielaniu wsparcia szpitalom, które zajmują się leczeniem chorych na COVID-19. Placówki najbardziej potrzebujące wskazuje Ministerstwo Zdrowia a Polska Fundacja Narodowa finansuje zgodnie z przesłaną specyfikacją listy zakupowe, które zabezpieczają personel medyczny oraz umożliwiają funkcjonowanie placówek szpitalnych w dobie pandemii.
Dyrektor ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Paweł Ptaszyńskiinformuje, że pieniądze są przeznaczone na zakup aparatu używanego przywyodrębnianiupróbek biologicznych w badaniu genetycznym na obecność koronawirusa. -Te środki, które pozyskujemy przeznaczamy na zakup kolejnych analizatorów, kolejnych urządzeń, które będą w stanie jak najszybciej i najdokładniej nam ten materiał ocenić. W tej chwili jest postępowanie, które związane jest z zakupem. Myślę że to kilka tygodni maksymalnie i będziemy mogliotrzymać to urządzenie. To na pewno bardzo poprawi nam możliwość wykonywania jeszcze większej liczby testów każdego dnia. Na pewno przekraczającej ponad 500 testów – dodaje Ptaszyński.

– Przeznaczamy środki finansowe nie tylko na antyseptyki i indywidualne pakiety ochronne, czyli materiały szybko zużywalne w codziennej konfrontacji z koronawirusem, ale przede wszystkim na zaawansowane urządzenia laboratoryjne do niezbędnej diagnostyki – powiedział Prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki. – Wszystkie szpitale, którym udzielamy bardzo konkretnego wsparcia, to placówki jednoimienne lub z oddziałami zakaźnymi. Kluczowa jest dla nas rekomendacja Ministerstwa Zdrowia, które weryfikuje listy zakupowe. W tym przypadku mówimy o pracowni, która przeprowadza testy na COVID-19. Trudno wyobrazić sobie bardziej celowe wsparcie. Pragnę podziękować naszym darczyńcom, reprezentowanym przez Radę Fundacji, za darowizny, którymi możemy ratować ludzkie życie i zdrowie – powiedział Zarzecki.
Pracownia Diagnostyki Wirusów Oddechowych, do której trafi sprzęt, prowadzi największe w województwie laboratorium, które obsługuje nie tylko szpitale jednoimienne, ale i uniwersyteckie. W placówce pracują specjaliści z Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiej Akademii Nauk.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |