Łódzka społeczność żydowska rozpoczyna święto Pesach
Łódzcy Żydzi zaczynają Paschę. Tygodniowe świętowanie w tym roku będzie powrotem do źródeł – w związku z epidemią nie będą możliwe spotkania w szerokim gronie. To zbliża do korzeni tego święta.
– Siedzimy w domach i przygotowujemy się w pewnym sensie do tego, jak będzie świat wyglądał po tym wszystkim. Im więcej wyciągniemy wniosków, tym będziemy mądrzejsi i lepszy świat zbudujemy w przyszłości – uważa rabin Łodzi Dawid Szychowski.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi miało przy okazji święto Pesach rozpocząć cykl dyskusji o tym co łączy i dzieli różne wyznania. Charakter świętowania musi się jednak zmienić. – Myślę, że w tym momencie, kiedy musimy siedzieć w domach, te święta mają wymiar bardzo szczególny i będą zawsze taki wymiar miały – mówi dyrektor centrum Joanna Podolska.
Posłuchaj relacji:
Nazwa | Plik | Autor |
Łódzka społeczność żydowska zaczyna Paschę | audio (m4a) audio (oga) |
Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś mówi, że prawdziwa Pascha kryje w sobie kilka fundamentalnych dla człowieka doświadczeń. -Pierwsze z nich to doświadczenie wolności. Wyjście z niewoli jest początkiem ku miłości. Wolność jest dyspozycją do miłości. To jest drugie doświadczenie, któremu wszystkim życzę. I trzecie, które jest związane z tym drugim. To jest doświadczenie wyzwolenia od nienawiści.
Posłuchaj życzeń abp Grzegorza Rysia:
Święto Pesach w tradycji żydowskiej trwa tydzień, rozpoczyna je kolacja sederowa z tradycyjnym jedzeniem przaśnego chleba. Żydzi nazywają Pesach świętem wolności, upamiętniającym wyzwolenie z niewoli egipskiej.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |