Straż pożarna apeluje – stop wypalaniu trawy
Straż pożarna wskazują na niebezpieczeństwa związane z wypalaniem trawy i apeluje aby nie dopuszczać się tak nieodpowiedzialnego postępowania. Tylko w tym roku w województwie łódzkim doszło do ponad 530 pożarów traw. Objęły one powierzchnię ponad 130 ha. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: radomszczańskim, opoczyńskim, zgierskim i w samej Łodzi.
Wypalanie traw, wbrew obiegowym opiniom, nie ma pozytywnych skutków dla środowiska.- Wielu ludzi myśli, że wypalanie suchej trawy w naturalny sposób użyźnia glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, co z kolei przyniesie korzyści ekonomiczne. – mówi Arkadiusz Dębowski z opoczyńskiej straży pożarnej. To jednak nieprawda. Wypalanie traw wyjaławia glebę, ogień niszczy florę i faunę oraz zabija całe życie na obszarze nim zajętym.
Kolejny minus do wysokie koszty związane z gaszeniem takich pożarów. Do akcji gaśniczych angażowane są ogromne środki, które mogą być dziś bardziej potrzebne w innych miejscach.
– Pożary traw bardzo łatwo wymykają się spod kontroli. Stanowią olbrzymie zagrożenie dla podpalacza i dla całego otoczenia – mówi rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi Jędrzej Pawlak.
Dlatego Komenda Główna PSP prowadzi kampanię społeczną STOP Pożarom Traw. Co roku włączają się w nią także Lasy Państwowe. W ubiegłym roku w Polsce w wyniku pożarów spaliła się większa powierzchnia lasów niż w Portugalii, czy Hiszpanii.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Wypalanie traw | audio (m4a) audio (oga) |