Ciąża w czasie pandemii. Pacjentki nadal przyjmowane w poradniach
Niemal wszystkie publiczne poradnie ginekologiczne w regionie są otwarte. Ciężarne kobiety mogą też skorzystać ze wszystkich porodówek. Ta w Wojewódzkim Szpital Specjalistyczny w Zgierzu przyjmuje tylko pacjentki zakażone koronawirsuem.
To właśnie w Zgierzu w sobotę na świat przyszła Klara, której rodzice chorują na COVID-19. Dziewczynka jest odseparowana od mamy, a personal dba o to, by mimo wszystko miała z nią kontakt. Pierwszy taki poród w Polsce przyjął dr Arkadiusz Papis. – Nigdy nie byłem tak ubrany do porodu drogą cesarskiego cięcia. Czułem się jak kosmonauta – mówi dr Papis.
Każdego dnia mama Klary otrzymuje filmiki z udziałem dziewczynki. Personelnagrywa też głos mamy i puszcza go dziecku.
Ciężarne kobiety, zanim jednak wybiorą się do lekarza, powinny najpierw skorzystać z teleporady. – Pozwoli to lekarzowi udzielić porady przez telefon, albo umówić pacjentkę w godzinach, które są dla niej najbezpieczniejsze. W województwie łódzkim mamy prawie 200 poradni ginekologicznych. Większość z nich jest otwartych .Tylko poradnie w Pabianicach, Skierniewicach i Kodrąbie, które czasowo zawiesiły swoją działalność – wyjaśnia Anna Leder z NFZ w Łodzi.
Pacjentki w Łódzkiem, które przebywają w kwarantannie, mogą też skorzystać z domowego KTG, czyli urządzenia do badania pracy serca dziecka w łonie matki. To kluczowe badanie w ostatnich tygodniach ciąży. Na razie przygotowanych jest 50 takich domowych urządzeń.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Ciąża w czasach pandemii | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |