Światowy Dzień Ubogich
Według różnych szacunków tylko w Łodzi żyje ponad 0,5 tys. bezdomnych. Trzeba jednak pamiętać, że ubogi nie musi oznaczać bezdomnego – ubóstwo dotyka także tych, którzy mają dach nad głową. Ubogi to ten, który nie ma za co zapewnić sobie podstawowych życiowych potrzeb. Tomasz Kopytowski, dyrektor łódzkiej Caritas, podkreśla, że każdy może pomóc biednym – czasem wystarczy gest i niekoniecznie muszą to być pieniądze.
– W apelu papieża na Światowy Dzień Ubogich ważna jest myśl, która mówi o tym, żeby nie podchodzić do tych działań jako pomocy społecznej organizowanej dla ubogich. Ojciec Święty naciska na to, by działać wspólnie z ubogimi. Żeby wsparcie prowadziło do spotkań i budowania prawdziwych relacji z ludźmi – zaznacza Tomasz Kopytowski.
Uroczyste obchody w Łódzkiem
W tym roku działania na terenie Łodzi będą skupione na profilaktyce zdrowia psychicznego. Obchody 6. Światowego Dnia Ubogich rozpoczną się mszą świętą – o godz. 12.30 w łódzkiej archikatedrze – pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.
Następnie w godz. 14.00-18.00 na pl. Katedralnym będą miały miejsce wydarzenia związane z pomocą doraźną. – Streetworkerzy MOPS-u, którzy na co dzień pracują z osobami w kryzysie bezdomności, będą udzielali porad i pracowali z naszymi potencjalnymi klientami. Będą także zachęcali do spotkań i rozmów z potrzebującymi. Będzie także możliwość zapisania się do projektu Furtka do aktywizacji – tłumaczy Piotr Kowalski, zastępca dyrektora MOPS w Łodzi.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
6. Światowy Dzień Ubogich to także wspólny posiłek – zostanie przygotowany przez organizacje pozarządowe. Ponadto w niedzielę na pl. Katedralnym w Łodzi pojawią się lekarze z Ulicznej Służby Medycznej.
Wszyscy zainteresowani otrzymają “Przewodnik po Łodzi”. W informatorze znajdą się adresy miejsc, w których osoby potrzebujące mogą:
- zjeść,
- umyć się,
- przespać się,
- otrzymać wsparcie specjalistów.
Tegoroczny Światowy Dzień Ubogich jest organizowany pod hasłem “Chrystus dla was stał się ubogim”. Podobnie jak w poprzednich latach w parafiach Archidiecezji Łódzkiej dostępna będzie również tytka charytatywna – 25 tys. specjalnych toreb Caritas przekaże parafiom, zapraszając do włączenia się w ogólnopolską akcję wsparcia najuboższych.
Nasz reporter zapytał mieszkańców Łodzi, czy chętnie pomagają potrzebującym – wspierają finansowo osoby żebrzące?
Posłuchaj:
Autobus dla bezdomnych i potrzebujących
W grudniu – już tradycyjnie – na łódzkie drogi wyjedzie nocny autobus dla bezdomnych i potrzebujących – do 15 marca 2023 roku będzie rozwoził ciepłe: zupę, kawę i herbatę, a także odzież i koce. – Jeśli temperatury spadną poniżej zera – na miasto wyruszą nocne patrole. Będą zaglądać do pustostanów i szukać osób bezdomnych – mówi Daria Heinzel z łódzkiej Caritas.
Wspomniane patrole będą prowadzone wspólnie przez: straż miejską i policję. W akcję włączą się także żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej.
O tym, czy lubimy pomagać i, która forma pomocy jest najbardziej efektywna nasz reporter rozmawiał z dr Joanną Miksą z Katedry Etyki Uniwersytetu Łódzkiego.