“Piotrkowianie w Powstaniu Warszawskim” – plenerowa ekspozycja w Polichnie
W oddziale piotrkowskiego muzeum w Polichnie można oglądać wystawę poświęconą mieszkańcom regionu, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Wystawa została opracowana przez Piotra Staneckiego z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
Składają się na nią biogramy kilkudziesięciu osób. Jedną z nich jest urodzony w Rypinie Teofil Budzanowski.- Uczestnik Powstania Warszawskiego, co ciekawe walczący w tym Powstaniu razem ze swoimi dziećmi – dwoma synami oraz córką Marią, która w Powstaniu była łączniczką – po upadku tegoż Powstania znalazł się w Piotrkowie Trybunalskim – powiedziała Małgorzata Piotrowska, kierownik oddziału w Polichnie.
W Powstaniu Warszawskim pełnił m.in. funkcję dowódcy V Zgrupowania “Kryśka” na odcinku górny Czerniaków. Podczas walk został ciężko ranny. O Powstaniu napisał dwa opowiadania, które w częściach opublikował na łamach “Gazety Ziemi Piotrkowskiej”, której był współtwórcą. Był dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Małgorzata Piotrowska wspomina też innego z piotrkowian – współtwórcę Armii Krajowej Stefana Roweckiego pseud. Grot. W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego był osadzony w obozie w Sachsenhausen, jako więzień honorowy. 1 sierpnia na wieść o wybuchu Powstania Heinrich Himmler nakazał jego egzekucję. – Niestety egzekucja ta została wykonana, jak poświadczają badacze IPN-u, w dniach między 2 a 7 sierpnia 1944 roku, Stefan Grot-Rowecki zginął – dodała Piotrowska.
Ciekawostką jest to, że po Powstaniu siedziba piotrkowskiego muzeum – Zamek Królewski – stała się siedzibą Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO |