53 miliony z NFZ dla szpitali w Łódzkiem
Dyrektorzy łódzkich szpitali, samorząd lekarski i związek zawodowy spotkali się w siedzibie Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi, żeby porozmawiać o sytuacji ochrony zdrowia w regionie. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor NFZ w Łodzi, Artur Olsiński.
Do łódzkich szpitali już od lipca trafią kolejne podwyżki. W sumie będzie to ponad 53 miliony złotych. Taką informację przekazał dyrektor łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Artur Olsiński na spotkaniu z szefami placówek medycznych. – Dzisiaj nie słyszę, żeby dyrektorzy szpitali wypowiadali się o możliwości opuszczenia sieci szpitali. Wyjaśniliśmy sobie rozbieżności i problemy. Niejednokrotnie szpitale dostaną już od 1 lipca dodatkowe środki finansowe. Efektem tego będzie wzrostfinansowania przeszło od 1,5 do 2 mln zł, w zależności od szpitala – informujeOlsiński.
Gospodarzem spotkania była Okręgowa Izba Lekarska. Jej rzecznik Joanna Barczykowska podkreśla, że podwyżki cieszą dyrektorów, choć ich zdaniem nie rozwiążą one wszystkich finansowych problemów. -Zjednej strony dyrektorzy z zadowoleniem przyjmują coroczny wzrost ryczałtu z NFZ, ale z drugiej strony wskazują, że koszty rosną proporcjonalnie szybciej niż ryczałty. To oznacza, że i tak mają trudną sytuację finansową.A to prowadzi do corocznego zadłużania się szpitali – dodaje Barczykowska.
Dodatkowe pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na zwiększenie ryczałtów, czyli rocznych budżetów szpitali, a także na usprawnienie pracy izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |