Transatlantyk 2019. Krótkie filmy o wolności nagrodzone
Cztery krótkometrażowe filmy z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Izraela zostały nagrodzone w ramach trzeciej edycji konkursu “Capturing Freedom” – wspólnej inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza i festiwalu Transatlantyk.
Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów szkół filmowych z całego świata. W tym roku nadesłano ponad 300 filmów. Większość produkcji pochodzi z Bliskiego Wschodu i Azji. – Prosimy ludzi z całego świata, do 35. roku życia, o to, żeby zrobili film do 10 minut, czyli krótki, na temat związany z wolnością. Ta wolność jest co roku, natomiast każdego roku jest sprecyzowana w jakiś sposób. W tym roku poprosiliśmy kandydatów, żeby zastanowili się nad relacją wolności jednostki do relacji społeczeństwa, w którym żyją – mówi Grzegorz Skorupski z Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej, Radio Łódź na festiwalu Transatlantyk 2019 [RELACJE, ZDJĘCIA]
Trzech laureatów wskazało jury konkursu, jednego wybrała publiczność w internetowym głosowaniu. -Mamy film Akima, który mieszka w Izraelu, natomiast jest w połowie Japończykiem. On skupił się na takich wirtualnych asystentach. Wybiegł trochę w przyszłość i opisał sytuację, kiedy taki asystent współżyje i wchodzi w interakcję emocjonalną ze starszą osobą. Z drugiej strony mamy też film Marii, która jest z Francji. To przepiękna animacja, oparta na spokojnej muzyce i wypowiedzi Obamy na temat dostępu do broni -informujeSkorupski.
Dwa pozostałe nagrodzone filmy to “Cena miłości” z Wielkiej Brytanii i “Gorączka” z Holandii.