15 Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich “Ogień w głowie”
Do konkursu w ramach festiwalu zgłosiło się blisko 90. reżyserów z całego kraju, jednak do finałowego pokazu zakwalifikowanych zostało piętnaście krótkometrażowych produkcji. Najlepsze ocenią jurorzy oraz publiczność, przyznając nagrody finansowe – w puli 5000 zł.

Oprócz konkursu dla amatorskich twórców filmowych uczestnikom zaproponujemy szereg wydarzeń towarzyszących: wystawę fotografii, pokazy filmów pozakonkursowych (w tym najlepsze filmy krótkometrażowe z 2018 roku oraz dzieła jurorów, których prezentacja będzie połączona ze spotkaniem autorskim) oraz warsztaty.
Warto pojawić się na konkursie filmowym, bo swoją nagrodę przyznaje również publiczność, dla twórców jest ona wielokrotnie cenniejsza niż ta od jurorów.
Szczegółowy program:
21 czerwca (piątek)
18.00 “Z Tobą” wernisaż wystawy fotografii Bartosza Piotrowskiego (Zgierska Galeria Sztuki MOK)
19.00 Najlepsze filmy 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2018: Młodzi filmowcy, Amerykańskie Filmy Reklamowe 2018 pokaz towarzyszący (sala teatralna MOK)
21.30 Jaramy się filmem! disco z muzyką filmową połączone z pokazem teledysków Łukasza Rusinka, jurora konkursu (Klub AgRafKa)
22 czerwca (sobota)
12.00 Warsztaty plastyczno-językowe dla dzieci “Afrykańska przygoda Hani” (Zgierska Galeria Sztuki MOK)
14.00 Warsztaty dubbingu filmowego “Głos czyni cuda” (sala teatralna MOK)
18.30 Pokaz filmu “Mocna kawa wcale nie jest taka zła” i spotkanie z jurorami konkursu: Aleksandrem Pietrzakiem, Bartoszem Piotrowskim i Łukaszem Rusinkiem; prowadzenie Kuba Niedziela (sala teatralna MOK)
21.00 Konkurs filmów amatorskich pod gołym niebem (ogród MOK)
0.00 Ogłoszenie werdyktu (sala teatralna MOK).
Lista filmów w konkursie:
1.Daniel Le Hai (Łódź), “Odyseusz”
2.Jakub Gryzowski (Wrocław) “Pilecki Projekt Performance”
3.Agata Kotowska (Poznań) “Projekt Wixa”
4.Tomasz Kowal (Siechnice) “Zamknięte oczy borsuka”
5.Julia Krupińska (Warszawa) “Transfer”
6.Andrzej Łukomski (Wiązowna) “Koan”
7.Maciej Sławuski (Wrocław) “Polska Kronika Firmowa Pracuj spacerując”
8.Jan Sobczyński (Warszawa) “Przedprzedwczoraj”
9.Mateusz Placek (Gietrzwałd) “Gienadij vs Croc”
10.Robert Piwowarczyk (Wrocław) “Kropla”
11.Michał Kępiński (Piła) “Pod wodą jesteśmy tacy sami”
12.Hanna Tarasiewicz (Wronowice) “Jurata”
13.Dominik Nogala (Łódź) “Emigrant”
14.Aleksandra Szczyrek (Majdan Królewski) “Bryła”
15.Amelia Morek (Gdynia) “Generacja Z”
Bartosz Piotrowski jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego kierunku Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii.
Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC. Tworzy zdjęcia do filmów fabularnych (“Moja nowa droga”, “Big Love”, “Spitsbergen”), teledysków i reklam.
Podczas “Ognia w głowie” zobaczymy Bartka w podwójnej roli fotografa i jurora konkursu naszego przeglądu.
Pokazy najlepszych filmów festiwalu “Euroshorts 2018. Młodzi filmowcy”.
Festiwal Fundacji Młodego Kina, nazwany później festiwalem Euroshorts, powstał w 1992 roku. Jego celem jest promowanie i wspieranie młodych artystów. W 27. edycji, która odbyła się w Gdańsku, wzięło udział 58 filmów z 29 krajów, w kategoriach: dokument, fabuła, animacja, film eksperymentalny.
Nagrodę Główną międzynarodowe Jury przyznało estońsko-portugalskiemu filmowi “Temat.ONA”, nakręconemu w Tallinie. Ten i wiele innych filmów można zobaczyć podczas pokazu towarzyszącego 15. edycji przeglądu.
Dodatkowo w programie festiwalu przewidziano specjalny warsztat dla dzieci połączony z pokazem filmów animowanych z programu Euroshorts. Po seansie filmowym uczestnicy bajkowym, rysunkowym samolotem przenoszą się do Afryki i poznają przygody małej podróżniczki Hani.
Po wcześniejszych podróżach na Węgry, do Rumunii, Japonii, Iranu i Szwecji, ta 8-letnia bohaterka zobaczy Nigerię i Kenię. W programie jest kolorowanie rysunków, poznawanie mapy Afryki, nauka podstaw języków afrykańskich: hausa i suahili oraz poznawanie afrykańskich instrumentów muzycznych. Zajęcia są odpowiednie dla dzieci w wieku 4,5-8 lat wraz z opiekunami.
To także okazja, aby sprawdzić swoje możliwości jako tłumacza, redaktora dialogów oraz aktora dubbingowego. Organizatorzy będą pracować z krótkimi fragmentami filmów, powoli tworząc ich polskie wersje językowe. Nic tak nie uczy oglądania filmów jak dubbing. Uczestnicy otrzymają wydaną w ramach festiwalu książeczkę czeskiej reżyserki dubbingu, Olgi Walló “Dubbing specyficzna forma przekładu”.
Warsztat prowadzą: Przemysław Młyńczyk (reżyser filmowy) i Anna Barczewska (reżyserka dźwięku ze Studia Auditis z Łodzi).
Więcej informacji można znaleźćtutaj
