60-lecie Studenckiego Radia Żak PŁ
Najstarsza działająca akademicka rozgłośnia w Polsce – Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej – obchodzi 60. urodziny. Z tej okazji dziś (16 maja) o godz. 18:00 odbędzie się uroczysta jubileuszowa gala, a od jutra Żak będzie nadawał urodzinowy program trwający 60 godzin.
Pierwsze kroki w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej stawiało wielu społeczników, animatorów kultury, ale także dziennikarzy i techników dźwięku. Zaczynali tu m.in.: Marek Niedźwiecki, Janusz Deblessem, Piotr Bielawski czy Tomasz Podwysocki, szef techniki Radia Łódź – redaktor naczelny Żaka w czasie stanu wojennego. – To było bardzo poważne życie towarzyskie, które prowadziło do efektu antenowego – powiedział Podwysocki.
Żak jest wyjątkowy z dwóch powodów. – W Żaku wszyscy pracują w formie wolontariatu. Nikt nie pobiera pieniędzy, nie ma tutaj etatu. Drugą rzeczą jest to, że na naszej antenie nie ma żadnych reklam- dodała obecna redaktor naczelna Joanna Jaranowska.
Dziś (16 maja) po godz. 22:00 w Studiu Reportażu i Dokumentu Radia Łódź wyemitowany zostanie reportaż “Tu Radio Żak” autorstwa Kamili Litman.
W piątek (17 maja) o godzinie 15:00 rozpocznie się specjalny 60-godzinny program urodzinowy. W jego ramach swoje audycje poprowadzą znani dziennikarze, którzy pierwsze radiowe szlify zdobywali na antenie Żaka. Wśród nich będą m.in. Marek Niedźwiecki, Marcin Pośpiech, Andrzej Kocjan, Artur Makieła, Michał Kwiatkowski, Łukasz Szaciłowski, Kamila Litman, Kinga Sygizman i Maciej Trojanowski. W Urodzinowej Ramówce znajdą się także: wspólny program z Radiem Łódź (nadawany na obu antenach) czy reportaż o historii Studenckiego Radia Żak PŁ.
Radio od początku swego istnienia nadawało tylko w systemie radiowęzłowym działającym w domach studenckich polibudy. Pod koniec lat 90. uzyskano koncesję na nadawanie na częstotliwości 88,8 MHz. Dzięki zaangażowaniu uczelni stacja dysponuje nowoczesnym systemem emisyjnym, dwoma studiami nagraniowymi oraz salą koncertową. Obecnie Studenckie Radio Żak PŁ tworzy ponad 216 studentów z niemal wszystkich łódzkich uczelni.
Za symboliczną datę rozpoczęcia działalności radia, a wtedy Studia Radiowego Żak – uważa się 18 maja 1959 roku. W eterze Żak nadaje od 1996 roku.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
60 lat Studenckiego Radia Żak | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |