“Strefa ciszy” w łódzkim getcie
Uczniowie kilku łódzkich szkół upamiętnili ofiary Litzmannstadt Ghetto. W ramach projektu “Strefa ciszy” młodzież wysłuchała wykładu Adama Sitarka z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana o wojennej historii Bałut.
Dla organizatorów akcji “Strefa ciszy” ważne jest, żeby nowe pokolenia miały świadomość dziejów miejsca, w którym bywają na co dzień.- Żydzi stanowili przed II wojną światową 1/3 mieszkańców Łodzi. Ich zniknięcie na skutek zagłady jest jednym z, jeśli nie najważniejszym wydarzeniem z historii społecznej Łodzi. Musimy o tym pamiętać, musimy o tym przypominać. Młodzież powinna znać tę historię – tłumaczy Adam Sitarek.
Młodzież dowiedziała się również, którędy przebiegały granice getta. Uczniowie położyli na jego terenie symboliczne białe kamienie. Wszystko na znak pamięci o ofiarach.- W kulturze żydowskiej biały kamień położony na grobie jest symbolem umiłowania osoby, która już nie żyje. Okazaniem szacunku dla niej. Dlatego te białe kamienie na granicy getta mają taki wymiar podkreślający upamiętnienie tych, którzy zginęli tragicznie – wyjaśnia artystka Anna Pacholik.
W tym roku przypada 75. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Podczas uroczystości symboliczna akcja pamięci zostanie powtórzona. Zamiast białych kamieni zostaną wtedy użyte zapalone znicze.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |