Nowatorska metoda leczenia udarów całodobowo dostępna dla łódzkich pacjentów
Szpital im. Kopernika w Łodzi decyzją ministra zdrowia, został włączony do ogólnopolskiego pilotażu leczenia udarów mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej. W części udarów to jedyna metoda ręcznego usunięcia skrzepliny powodującej udar mózgu.
Jak mówi dr Bożena Adamkiewicz, szefowa Regionalnego Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu, dla wielu pacjentów oznacza to powrót do zdrowia, a dla szpitala poprawę sytuacji finansowej. Zabiegi będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. -Przede wszystkim metoda, ratująca życie, będzie dostępna dla każdego, kto spełni kryteria. Oczywiście w szpitalu musi dyżurować zespół, ponieważ nie każdy szpital ma dostępność do tej metody. My jesteśmy po przeszkoleniach, mamy doświadczenie w wykonywaniu zabiegów.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Nowatorska metoda leczenia udarów całodobowo dostępna dla łódzkich pacjentów | audio (m4a) audio (oga) |
Łódzkie Centrum będzie pracować całą dobę oraz nadzorować wszystkie działania na terenie całego województwa, aby pacjent jak najszybciej trafił do specjalistycznego ośrodka. Jak zapewnia Adam Stępka, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, zespoły są przeszkolone i przygotowane. -Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn kalectwa w kraju. Odpowiednia reakcja, zarówno u samego pacjenta, jak i zespołu ratunkowego czy ośrodka, pozwoli powrócić tym osobom do pełni zdrowia. Nasi ratownicy medyczni są przygotowani do tego, żeby taki ośrodek, leczący udary w sposób interwencyjny, funkcjonował w naszym województwie.
W Polsce od lipca działać będzie siedemnaście takich ośrodków.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |