Prelegent z Google o fake newsach na Uniwersytecie Łódzkim
Krytyczne myślenie jest najlepszym sposobem na walkę z fake newsami – tak uważa łódzki obserwator mediów Marek Miller. Specjalista z Google opowiadał studentom Wydziału Filologii Uniwersytetu Łódzkiego o narzędziach do rozpoznawania i walki z nieprawdziwymi informacjami w internecie.

Marek Miller mówi, że pojęcie “fake news” jest nadużywane – głównie przez polityków. – Dziennikarze mają prawo do błędu, chociaż nie powinni się mylić. Jeżeli nie robią tego celowo, jest to pomyłka, którą popełnili niechcący, mamy do czynienia z czymś co jest swego rodzaju misinformacją. Jeżeli jest to robione celowo, to jest to dezinformacja. Potocznie rzecz ujmując fake newsy są to fikcyjne informacje, które docierają do nas zewsząd, czy to w charakterze plotki, czy artykułu, czy informacji w gazecie informacji, telewizji, czy radio – dodaje Miller.
Fake newsy mogą mieć ogromny wpływ na opinię publiczną, czego przykładem może być brexit. – Do końca głosowania w słynnym referendum nie wiadomo było jaki będzie jego wynik. Wydawało się, że społeczeństwo brytyjskie poprze jednak pozostanie w Unii Europejskiej. W weekend poprzedzający referendum doszła do społeczeństwa fałszywa informacja na temat przesadzonych wydatków na służbę zdrowia. Okazało się, że była ona kluczowym elementem, który zadecydował o tym, że ludzie w Wielkiej Brytanii zagłosowali jednak za brexitem – wyjaśnia Marek Miller.
W internecie próbuje się walczyć z fake newsami. Służa do tego m.in.darmowe narzędzia do weryfikacji źródeł informacji, obrazów czy filmów.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Fake newsy | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |