Ekstremalne sporty niepełnosprawnych
Schody, podesty, krawężniki, a nawet gałęzie i kamienie – wszystkie te przeszkody łatwo pokonać na własnych nogach. Na wózku inwalidzkim jest bardziej ekstremalnie, ale przecież nie ma rzeczy niemożliwych. W Łodzi ruszyła właśnie kampania “Niepełnosprawni – myśl pozytywnie”.

Happening na nietypowym torze przeszkód zainaugurował w Łodzi kampanię społeczną na rzecz integracji niepełnosprawnych. Umiejętności pokonywania barier architektonicznych w terenie prezentowały osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Obserwatorzy mogli wypożyczyć na chwilę pojazd i na własnej skórze przekonać się, że jazda wcale nie jest taka prosta.
– To prawda, ten schodek jest dosyć spory – mówi Tomasz Domański z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, pokazując, jak wjeżdża się wózkiem na podwyższenie. – Pierwsza próba mi się nie do końca udała, ale wystarczyło dobrze się rozpędzić, podbić małe kółeczka z przodu i bez problemu się udało.
Prezentacja na rynku Manufaktury miała pokazać, że niepełnosprawni świetnie radzą sobie w codziennym życiu i chcą być traktowani na równi z innymi.
– Jeśli chodzi o pokonywanie barier architektonicznych, często są dobre rozwiązania techniczne – zauważa Agata Spała jeżdżąca na wózku inwalidzkim. – Potrzeba trochę dobrej woli, czasami trochę pieniędzy i można to rozwiązać. Celem tej imprezy jest też zmiana wizerunku osób niepełnosprawnych i takich barier, które czasami są w głowach. To na przykład trudność dotycząca kontaktu z osobą niepełnosprawną: jak rozmawiać, czy zapytać “idziemy” czy “jedziemy”, skoro poruszam się na wózku. Czuję się bardziej niezręcznie, jeżeli ktoś mówi “jedziemy”.
Kampania “Niepełnosprawni – myśl pozytywnie” ma promować wizerunek osoby niepełnosprawnej jako pełnoprawnego uczestnika życia społecznego. Chodzi też o to, żeby zwiększyć świadomość i wiedzę mieszkańców regionu na temat sytuacji niepełnosprawnych.
– Pamiętajmy o tym, że są studenci z niepełnosprawnością, którzy kończą studia i szukają pracy – podkreśla dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Anna Mroczek. – To istotne, żeby tę pracę znaleźli. Oczywiście musi się zmienić również mentalność pracodawców, ale tak też się dzieje. Dlatego docieranie z tego typu przesłaniem w postaci różnego rodzaju kampanii jest bardzo ważne.
W ramach kampanii przez najbliższe dwa miesiące na terenie województwa łódzkiego odbędą się debaty i konkursy poświęcone integracji z niepełnosprawnymi. Całość zakończy uroczysta gala, przypadająca 3 grudnia – w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.