Abp Grzegorz Ryś o symbolice stołu wielkanocnego i istocie świąt Wielkiejnocy
Uroczystość paschalna, z której wyrasta nasza Wielkanoc, koncentrowała się wokół wieczerzy. Na tej wieczerzy paschalnej Jezus Chrystus ustanowił Najświętszą Eucharystię i przeżył swoją mękę i zmartwychwstanie, zanim się dokonały faktycznie. O symbolach związanych z pokarmami wielkanocnymi oraz o tym, co jest najważniejsze w Wielkanocy, abp Grzegorz Ryś mówił podczas spotkania w Radiu Łódź.
O tym, że Dobra Nowina, czyli przesłanie Wielkiejnocy, kryje się także wświątecznym stole, abp Grzegorz Ryśprzypomniał podczas wizyty w Radiu Łódź. Metropolita łódzki spotkał się z pracownikami rozgłośni.
– Stół jest ważny dlatego, że Pascha, uroczystość paschalna, z której wyrasta nasza Wielkanoc, właśnie koncentrowała się wokół wieczerzy. Na tej wieczerzy paschalnej Jezus Chrystus ustanowił Najświętszą Eucharystię i przeżył swoją mękę i zmartwychwstanie, zanim się dokonały faktycznie – mówił arcybiskup. – Więc na tej wieczerzy paschalnej najważniejsze było jedzenie. Nikt nie rozumiał Paschy, jeśli nie rozumiał co je. Niektóre z tych pokarmów przejęliśmy do naszej paschy chrześcijańskiej – dodał metropolita.
Arcybiskup Ryśnawiązał do potraw, które znalazły się na stole, przy którym spotkał się z pracownikami Radia Łódź. Mówił o ważnym znaczeniu chleba.
– Bardzo ważny jest chleb, choć oczywiście ten chleb mamy dzisiaj kwaszony,natomiastw Paschęjadło się chleb niekwaszony. Podobnie w Eucharystii kościół zachodni używa niekwaszonego chleba,bo takim się posłużył Jezus w czasie ostatniej wieczerzy. I ten niekwaszony chleb ma głęboki sens. Przypominał Żydom, że kiedy Bóg wyprowadzał ichz niewoli egipskiej, to oni nawet nie mieli przygotowanego pokarmu na drogę. Cały czas mówili o tym, że będzie wyzwolenie, będzie wyzwolenie, właściwie to już wychodzimy z tej niewoli.A jak Pan Bóg mówi wychodzimy, to oni na to – ale my nie mamy kanapek. I Pan Bóg nie czekał,aż będą mieli kanapki, tylko wyciągnął ich w takim stanie, w jakim byli. Więc nie mieli chleba kwaszonego, to musieliz niekwaszonego wypiec placki. I ten niekwaszony chleb jest jedną z najpiękniejszych Dobrych Nowin, że Bóg nas potrafi wyzwalać, także wtedy, kiedy my nie jesteśmy na to jeszcze kompletnie przygotowani – mówiłarcybiskup.
Grzegorz Ryś mówił także o tym, jakie symbole kryją się w spożywaniu wina, chrzanu i mięsa. Na zakończenie spotkania złożył wielkanocne życzenia wszystkim pracownikom Radia Łódź – Bardzo państwu życzę, byście się w tej Dobrej Nowinie, która się kryje w stole, potrafili odnaleźć i wszystkiego dobrego na Wielkanoc.
Posłuchaj więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Arcybiskup Grzegorz Ryś o symbolice wielkanocnego stołu | audio (m4a) audio (oga) |
– W Wielkanocy najważniejsze jest odnowienie w sobie doświadczenia chrztu, czyli świadomości tego, że jestem ochrzczony. W noc Wigilii Paschalnej Kościół nas pyta, czy chcemy swój chrzest odnowić i być może to najważniejsza rozmowa, jaką w roku prowadzimy. Jeśli chrześcijaństwo jest naszą tożsamością, to odnowienie tej tożsamości jest efektem najważniejszej rozmowy w roku – wyjaśnił abp Ryś.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI ZE ZGIERZA |