Powstanie nowe połączenie kolejowe Łódź-CPK-Warszawa
Ponad półtora tysiąca kilometrów linii, 10 tras i szybkość 250 kilometrów na godzinę. Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawiła właśnie szczegóły dotyczące sieci kolejowej, która będzie łączyć polskie miasta z lotniskiem w Baranowie.
Plany zakładają także budowę linii kolejowych – prowadzących do CPK bezpośrednio między innymi z Olsztyna, Kołobrzegu, Terespola, Rzeszowa, Katowic, Poznania i Muszyny.
jako pierwsze powstanie połączenie Łodzi i Warszawy z lotniskiem. – To połączenie jest najważniejsze. Dalej pobiegnie ono w stronę Sieradza, Wrocławia i Poznania. Odcinek między Łodzią a Warszawą to tzw. “Etap zero”, który musi być gotowy przed otwarcie portu, czyli przed uzyskaniem zdolności operacyjnych przez Port Lotniczy “Solidarność” – mówirzecznik spółki Konrad Majszyk.
W sumie w zasięgu szybkich połączeń znajdzie się ponad 100 polskich miast, z których podróż do CPK nie zajmie więcej, niż 2,5 godziny. Na niektórych trasach pociągi mają jeździć z prędkością maksymalną 250 kilometrów na godzinę z parametrami technicznymi umożliwiającymi późniejsze podniesienie tej prędkości.
Jedynym dużym miastem, z którego dojazd do Portu Lotniczego Solidarność zajmie więcej, niż 2,5 godziny jest Szczecin.Budowa CPK, w tym nowych połączeń kolejowych ma się rozpocząć w 2021 roku. Pierwszy samolot ma wystartować sześć lat później.
Według wstępnych szacunków koszt budowy lotniska i otaczającej go infrastruktury to 30 – 35 miliardów złotych. Docelowo port ma obsługiwać nawet 100 milionów pasażerów rocznie. Cała sieć kolejowa związana z CPK ma powstać do 2040 roku.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/kj