Kto do gminy Bełchatów, a kto do gminy Kleszczów? Spór o podział nadal trwa
Mieszkańcy Nowego Janowa w gminie Kluki chcą dołączyć do gminy Kleszczów. Liczą, że w nowej gminie będzie im się żyło lepiej. Wysłali w tej sprawie pisma do obu samorządów. Krytykują też zapowiadaną realizację pomysłu przejęcia przez gminę Bełchatów części Kleszczowa.
W piśmie, które mieszkańcy Nowego Janowa skierowali do obu samorządów, wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu przejęcia przez gminę Bełchatów części gminy Kleszczów. Chcą tym samym wesprzeć sąsiednią gminę. Wskazują, że mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni. Tym samym, są narażeni na uciążliwości z tym związane. Rozumieją problemy mieszkańców gminy Kleszczów, m.in. hałas i zanieczyszczenia, i dlatego chcą się przyłączyć. – Mieszkanki napisały obszerne pismo. Było ono przedstawione na zebraniu wiejskim. Prawie cała wioska wypowiedziała się na tak. Mamy ponad 100 podpisów i czekamy. To pismo zgłosiliśmy do gmin Kleszczów i Kluki. Mało jest u nas inwestycji – tłumaczy Ewa Kuśmirek z Rady Sołeckiej.
Sołtys Nowego Janowa Grzegorz Oremus potwierdza, że inwestycji jest mało, a dzięki przyłączeniu do gminy Kleszczów, mogłoby się to zmienić. -W gminie Kleszczów przede wszystkim są bardziej są nastawieni do ludzi, aby coś ogarnąć, załatwić. U nas zawsze jakiś kroczek jeszcze, jakiś papierek, coś jeszcze trzeba ogarnąć, żeby coś załatwić. W gminie Kleszczów jest to bardziej uproszczone. Poprawiłby się byt życia. Drogi, chodniki.
Mieszkańcy Nowego Janowa mają za złe wójt gminy Kluki Renacie Kaczmarkiewicz, że się z nimi nie spotkała w sprawie pomysłu odłączenia, że nie zapytała o powody.
Nikt w urzędzie gminy Kluki nie znalazł czasu dla reporterki Radia Łódź na spotkanie w sprawie pomysłu mieszkańców Nowego Janowa. Czekamy też na stanowisko wójta gminy Kleszczów.
Posłuchaj więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Nowy Janów chce dołączyć do gminy Kleszczów | audio (m4a) audio (oga) |
Tymczasem gmina Bełchatów nie rezygnuje z pomysłu przejęcia części gminy Kleszczów. Zakończył się sondaż wśród mieszkańców w tej sprawie. Był on uzupełnieniem nieudanych konsultacji, w których udział wzięło zaledwie 6,5 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców. – Podczas przeprowadzonego sondażu wypowiedziało się 25 procent osób uprawnionych wśród 41 sołectw. Specyfika opowiedzenia się przez mieszkańców za przyłączeniem jest bardzo dobra, bowiem odpowiedź opiewa na 92 procent z osób poddanych badaniu – mówi Małgorzata Filipek, sekretarz gminy Bełchatów.
By zabiegać o zmianę granic, gmina Bełchatów do końca marca musi wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do szefa MSWiA. Wynik konsultacji zostanie do niego załączony. Taki wniosek jest przygotowywany. – Planujemy na sesji 28 marca przedłożyć uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do minister spraw wewnętrznych i administracji o zmianę granic gminy Bełchatów. Uchwała będzie przedłożona ministrowi za pośrednictwem wojewody – wyjaśnia Filipek.
Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier.
Gmina Kleszczów to najbogatsza gmina w Polsce. Na jej terenie leży KWB Bełchatów i Elektrownia Bełchatów. Jej mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko podziałowi ich gminy. Gmina Bełchatów zabiega o część z elektrownią. Dzięki temu do jej budżetu według danych szacunkowych, wpływałoby więcej o około 80 milionów rocznie.