Naukowcy o młodzieżowym oporze antykomunistycznym
W Łodzi rozpoczęła się konferencja naukowa Młodzieżowy opór antykomunistyczny w Polsce i krajach nadbałtyckich po drugiej wojnie światowej.

Według Pawła Wąsa z Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, w latach 1944-56 w Polsce działało około tysiąca młodzieżowych organizacji. W samej Łodzi blisko 45. – Były to organizacje zrzeszające nastolatków uczniów i uczennice ze szkół powszechnych, a także takie o charakterze konspiracji zbrojnej – mówi Paweł Wąs. – Niektórzy z tych młodych konspiratorów, dwudziestolatkowie zostali skazani na karę śmierci – dodaje Wąs.
Jednym ze skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi był 16 letni wówczas Stefan Oczkowski członek Tajnej Organizacji Młodzieżowej. – Te wyroki zapadały już w urzędach bezpieczeństwa publicznego, wszyscy więźniowie zdawali sobie z tego sprawę – przypomina Stefan Oczkowski.
Młodzieżowe Organizacje Antykomunistyczne nawiązywały swoją działalnością do tradycji do Armii Krajowej, Szarych Szeregów czy Orląt Lwowskich.
Jutro, w drugim dniu konferencji odbędzie się m.in. panel dyskusyjny z udziałem członków konspiracji młodzieżowej okresu stalinowskiego. Ogólnopolskie spotkanie naukowców przygotował Oddział IPN w Łodzi w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |