Okręgowe Obchody Święta Służby Więziennej w 100-lecie polskiego więziennictwa
W Piotrkowie Trybunalskim odbyły się odbyły się Okręgowe Obchody Święta Służby Więziennej w 100-lecie polskiego więziennictwa. Były odznaczenia i awanse na wyższy stopień.

Uroczyste obchody rozpoczął Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Łodzi Włodzimierz Jacek Głuch. Przypomniał m.in. historię sprzed 100 lat. – 8 lutego 1919 roku na wniosek Rady Ministrów naczelnik państwa Józef Piłsudski, ówczesny premier Ignacy Jan Paderewski oraz minister sprawiedliwości Leon Supiński podpisali dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Ten akt prawny dał podwaliny pod przedwojenną straż więzienną, której kontynuatorką jest obecna służba więzienna – przypomniał Głuch.
Głos zabrał m.in. wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Mówił o istocie służby więziennej. Podkreślał, że społeczeństwo zawdzięcza tej formacji bardzo wiele. – Wasze zawodowe doświadczenie, głęboka, nabywana przez lata służby wiedza społeczna i psychologiczna jest dla społeczeństwa filarem jego bezpieczeństwa. Gdyby jednego dnia państwa zabrakło, to aż trudno sobie wyobrazić kondycję państwa i społeczeństwa – podkreślił Rau.
Z okazji stulecia polskiej służby więziennej wielu funkcjonariuszy zostało odznaczonych, wielu zostało tez awansowanych na wyższe stopnie. Niektórzy z nich w rozmowie z Radiem Łódź mówili o trudach swojej pracy. Zwracali uwagę, że ich święto jest okazją pokazania społeczeństwu tego, czym się zajmują. – Ludzie za mało wiedzą o naszej służbie. Dużo robimy, żeby czuli się bezpiecznie. Wiedza społeczeństwa kończy się w momencie zatrzymania. Policja zatrzyma, sąd osądzi i koniec. Dalej nikt się nie interesuje. My musimy pracować z oskarżonymi do końca wyroku – powiedział jeden ze strażników.
Współczesne więziennictwo cały czas ewoluuje. – Pamiętajmy, że pierwszy raz po przemianach w 1989 roku nasza służba jako ostatnia w naszym kraju przechodzi modernizację. Do przyszłego roku trwa przebudowa istniejących jednostek. Wymieniamy wyposażenie, sprzęt, tabor samochodowy, mundury funkcjonariuszy. Poprawiamy miejsca naszej pracy po to, by w jak najlepszy sposób zapewnić społeczeństwu bezpieczeństwo – wyjaśnił zastępca aresztu śledczego w Łodzi kapitan Jakub Białkowski.
W uroczystościach udział wzięli: wojewoda łódzki, przedstawiciele samorządu województwa łódzkiego, miasta oraz funkcjonariusze służby więziennej.
Na miejsce obchodów wybrano stary areszt, gdzie dziś mieści się restauracja. To wyjątkowe miejsce, w którym rodziło się piotrkowskie więziennictwo. To najstarsza karta historii tej formacji w województwie łódzkim. Jej początki sięgają końca XVIII wieku.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Okręgowe Obchody Święta Służby Więziennej w 100-lecie polskiego więziennictwa | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO |