Obchody 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Skierniewicach
Przedstawiciele wojska, Urzędu Miasta i służb miejskich, a także członkowie Stowarzyszenia Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty oraz młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 wzięli udział w obchodach 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Skierniewicach. Złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku przed szpitalem.
Uroczystości przy obelisku przed szpitalem zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic. Jego prezes Jacek Stępowski przypomniał okoliczności wybuchu powstania i jego przebieg, oraz wydarzenia tego okresu w rejonie skierniewickim. – Walki trwały również w puszczy bolimowskiej, gdzie stacjonował 150-osobowy oddział Władysława Strojnowskiego, rozbity 7 lutego. Potyczka miała również miejsce w miejscowości Strzyboga. W Skierniewicach znaleźli się najprawdopodobniej jeńcy z jednej z tych bitew.
Choć same Skierniewice ominęły powstańcze walki, to właśnie w tym mieście stracono pojmanych w tym rejonie powstańców styczniowych. – Nasze dzisiejsze uroczystości odbywają się w pobliżu miejsca, w którym 156 lat temu zaborca rosyjski z wrodzonym sobie okrucieństwem zamordował pojmanych powstańców. W okolicach tego obelisku zostali bestialsko rozsiekani kozackimi szablami i pikami. Zakopani na miejscu, które wzorem wschodniego okrucieństwa zostało stratowane końmi, by nikt nigdy nie dowiedział się o mogile bohaterskich powstańców.
Na cmentarzu św. Józefa w Skierniewicach znajdują się groby powstańców styczniowych. Pochowani są tutaj: Tomasz Budzałek, Antoni Paradowski, Józef Gołębiowski, Michał Berkman, Józef Brzeziński, Józef Gogolski, Michał Brzostek i Leopold Gansner.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI ZE SKIERNIEWIC |