Tabliczki informacyjne i elektrofiltry. Bełchatów walczy ze smogiem
Wywieszki No smog pojawiły się na bełchatowskich budynkach użyteczności publicznej, m.in. na magistracie oraz na niektórych szkołach. To informacja dla mieszkańców, że ten budynek nie truje, ponieważ nie emituje w powietrze szkodliwych substancji.

Prezydent miasta Mariola Czechowska tłumaczy, że miasto podejmuje wiele działań, których celem jest walka ze smogiem. Jako jeden z przykładów podaje montaż dziesięciu elektrofiltrów na kominach miejskich kamienic. – Mamy nadzieję, że będzie to początek tego działania, filtry zostały wymyślone i zaprojektowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej, wyłapują 90 procent zanieczyszczeń. Mamy nadzieję, że wszędzie tam, gdzie jeszcze ogrzewanie jest piecowe, takie filtry będą montowane. Koszt jednego to ok. 4 tys. zł.
Mariola Czechowska dodaje, że większość budynków na terenie miasta podłączona jest do sieci ciepłowniczej. Jak mówi, to duży plus w walce ze smogiem. – Nasze instytucje i placówki są ogrzewane siecią miejską, dlatego nie emitują szkodliwych substancji. 90 procent miasta pokryte jest taką siecią i myślę, że jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które mogą się tym pochwalić.
Bełchatów prowadzi też programy dopłat do wymiany pieców, m.in. przy wsparciu środków zewnętrznych. Wkrótce w mieście ruszą dwie stacje do zasilania pojazdów elektrycznych.