130-lecie łódzkiego “Jaracza”. Premiera, wystawa i odznaczenia
To najstarsza scena polska w Łodzi. Z okazji jubileuszu przygotowano specjalną wystawę i premierę “Operetki” Witolda Gombrowicza. Nie zabrakło też okolicznościowych odznaczeń.

Oficjalnie Teatr im. Stefana Jaracza obchody jubileuszu rozpoczął 9 listopada.We foyer teatru otwarta została wystawa “Sztuczność wrodzona”, prezentująca inscenizacje spektakli Witolda Gombrowicza.
Kulminacyjnym punktem obchodów jest zaś premiera “Operetki” Gombrowicza w reżyserii dyrektora sceny, Waldemara Zawodzińskiego. -W przypadku Operetki to Gombrowicz maniacko podkreślał, żeby nie zdzierać mu w inscenizacjach maski błazna. Próba opowiedzenia XX wieku, ale z tym jego zwrotem radykalnym, że bolesność ludzi XX wieku opowiedzieć gatunkami niskimi. Nie poszukał do tego tzw. wysokich gatunków dramatycznych – wyjaśnia. Spektakl grany będzie przez cały weekend – do 11 listopada.
Na jubileusz 130-lecia najstarszej łódzkiej sceny wydany został również album zatytułowany “Niezapomniane”, zawierający unikatową galerią fotografii z archiwum teatru.
Przyznano też okolicznościowe wyróżnienia i odznaczenia. Wśród nagrodzonych znaleźli się, między innymi znani także z anteny Radia Łódź: Dorota Kiełkowicz-Suszka, Bogusław Suszka, Ireneusz Czop, Michał Staszczak i inni.
Zobacz też listę nagrodzonych pracowników Teatru Jaracza z okazji jubileuszu:
WIĘCEJ INFORMACJIOKULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZKALENDARZ WYDARZEŃ. |