Filip Siejka Band gra Korzyńskiego. Soundedit 2018 znów w Radiu Łódź
Koncert zespołu Filip Siejka Band odbył się w niedzielę (28.10) w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Przypomnimy go dziś (04.11) o godz. 20.
Andrzej Korzyński, ceniony i szanowany kompozytor, aranżer oraz producent, otrzymał podczas tegorocznej, 10. edycji Soundedit nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem. Zwieńczeniem festiwalowego dnia z artystą, wypełnionego między innymi projekcjami filmowymi i warsztatami, był właśnie koncertFilip Siejka Band.
Lider grupy – Filip Siejka – to muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor, producent muzyczny i aranżer. Autor sukcesów wielu polskich artystów pop. Jego przeboje, jak między innymi wykonywany przez Patrycję Markowską “Świat się pomylił”, docenione przez publiczność i radiowców, królowały na polskich listach przebojów i festiwalach. Pracuje przy wielu projektach artystycznych, produkując, komponując, grając na skrzypcach elektrycznych, fortepianie i gitarze.
Podczas Soundedit zespół wystąpił w składzie:Filip Siejka skrzypce, Tomasz Torres perkusja, Paweł Gawlik bas, Kamil Barański klawisze.
Koncertu będzie można znów posłuchać
w niedzielę (4 listopada) o godz. 20
w Radiu Łódź i on-line na www.radiolodz.pl
Andrzej Korzyński urodził się w Warszawie 2 marca 1940 r. W 1964 r. uzyskał dyplom z “kompozycji, dyrygentury i fortepianu” na PWSM w Warszawie. Kompozycję studiował u prof. Kazimierza Sikorskiego. W 1963 r. został redaktorem w Polskim Radiu “Studenckiego Magazynu Muzycznego”.
Był założycielem zespołu do nagrań Ricercar 64. Od 1965 r. był kierownikiem Studia Rytm w Polskim Radiu. To Andrzej Korzyński odpowiedzialny jest zawykreowanie Piotra Szczepanika na piosenkarza. Jest kompozytorem trzech piosenek roku: “Żółte Kalendarze” (1965 r.), “Kochać” (1966 r.), “Motylem jestem” (1973 r.).
W 1969 r. skomponował muzykę do filmu “Le Grabuge” prod. francusko-brytyjsko-amerykańskiej. Łącznie napisał muzykę do 131 filmów. Były to produkcje realizowane w: Polsce, NRD, Związku Radzieckim, RFN i Francji. Ważniejsze tytuły w reżyserii Andrzeja Wajdy: “Wszystko na sprzedaż”, “Polowanie na muchy”, “Brzezina”, “Człowiek z marmuru”, “Człowiek z Żelaza”, “Panna Nikt”.
Dla reżysera Władysława Ślesickiego Andrzej Korzyński skomponował muzykę do filmu “W Pustyni i w Puszczy”, reżysera Zbigniewa Kuźmińskiego: “Agent Nr 1”. Długoletnie współpraca z Andrzejem Żuławskim to kompozycje dla filmów: “Pavoncello”, “Pieśń tryumfującej miłości”, “Trzecia część nocy”, “Diabeł”, “Na Srebrnym Globie”, “Possesion”, “Moje noce są piękniejsze niż twoje dni”, “Szamanka”, “Wierność”, “Kosmos”.
Korzyński współpracował również z Sylwestrem Chęcińskim przy filmach: “Nie ma mocnych”, “Kochaj albo rzuć”, “Wielki Szu”.
W filmach “Akademia Pana Kleksa”, “Podróże Pana Kleksa”, “Pan Kleks w Kosmosie”, “Tryumf Pana Kleksa” wszystkie w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego również usłyszymy kompozycje Andrzeja Korzyńskiego. Kompozytor tworzył również muzykę do polskich seriali: “Tulipan”, “Akwen Eldorado”, “Pierścień i Róża”, “Tygrysy Europy”.
W 1974 r. założył zespół Arp Life, a w roku 1984 wykreował Piotra Fronczewskiego do postaci Franka Kimono, z którym nagrał piosenki oraz napisał teksty pod pseudonimem Spol. Album “Franek Kimono” został albumem roku 1974.
Andrzej Korzyński ma w swoim dossier również pracę przy musicalach: “Drugie wejście smoka, czyli Franek Kimono story”, “Czarna dziura, czyli gwiezdne love story”, “Pierścień i róża”, “Akademia Pana Kleksa”.
Poproszony o dwa słowa o sobie artysta napisał: “jestem żonaty, moja żona ma na imię Sylwia, syn Mikołaj, a wnuki to: Leon i Gustaw. Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, Andrzej Korzyński.”
WIĘCEJ INFORMACJIOKULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZKALENDARZ WYDARZEŃ. |