“Debata polityczna” TVP3 Łódź i Radia Łódź po wyborach samorządowych
Dziś (22 października) w studiu telewizyjnym TVP3 Łódź odbyła się kolejna dyskusja z cyklu “Debaty polityczne”.
Nasi dzisiejsi goście to:Włodzimierz Fisiak (Porozumienie), Łukasz Magin (Prawo i Sprawiedliwość), Bartosz Domaszewicz (Platforma Obywatelska), Tomasz Trela (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Marek Mazur (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Krzysztof Jędrasik (Kukiz 15).
W drugiej części spotkali się szefowie lokalnych mediów: Hubert Bekrycht (TVP3 Łódź), Marcin Wąsiewicz (Radio Łódź) oraz Marcin Kowalczyk (Express Ilustrowany). Program prowadzili Magdalena Kamińska z TVP3 Łódź i Przemysław Naze z Radia Łódź.
Tutaj będzie można śledzić “Debatę polityczną” na żywo:
Rozmowę rozpoczęto od oceny wyników sondażowych w łódzkim samorządzie oraz słabych rezultatów kontrkandydatów Hanny Zdanowskiej, która wygrała w I turze wyborów. Swoją ocenę politycznej rzeczywistości w Łodzi przedstawiła radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka. – Myślę, że w Łodzi odbyła się kampania nastawiona na obóz PiS oraz na AntyPiS. Zauważyłam jej intensyfikację podczas ostatnich dwóch tygodni. Z racji postępującej polaryzacji, wybory zmieniły się w plebiscyt. To też wpłynęło na ich wynik – spuentowała polityk SLD.
– Na wstępie pogratuluje Hannie Zdanowskiej wygrania wyborów, a także naszemu kandydatowi Waldemarowi Budzie, który uzyskał dobry wynik. Podziękuję wszystkim wyborcom, którzy oddali swój głos na Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Łukasz Magin.
Następnierozmówcy skupili się na odpowiedzi na pytanie, czy polaryzacja pogłębiła się za sprawą Hanny Zdanowskiej i potencjalnej decyzji łódzkiego wojewody Zbigniewa Raua, który mógłby wygasić mandat obecnej i przyszłej prezydent Łodzi. – Wyniki wyborów pokazują, że sprawa skazania kandydatów nie odgrywają znaczącej roli, a ich prawomocne wyroki nie mają wpływu, jak głosują wyborcy – zdiagnozował Włodzimierz Fisiak.
Polityk partii Centrum prognozował przy tym, że przyszłość Hanny Zdanowskiej oraz możliwości sprawowania przez nią funkcji prezydenta będzie główną osią sporu w łódzkim samorządzie. Do powyższego sporu pomiędzy PiS oraz PO odniósł się również przedstawiciel ruchu Kukiz15. – Łodzianie wyraźnie rozróżnili walkę o prezydenturę od walki Radę Miejską. W tym drugim przypadku Kukiz15 uzyskał poparcie w granicach 8 proc. – powiedział Krzysztof Jędrasik. – Mam nadzieję, że takie zaufanie pani prezydent pozwoli jej na zmniejszenie długu miasta. Poruszono przy tym problem ordynacji wyborczej, obowiązującej w wyborach do Rady Miejskiej oraz tego, że do ciała ustawodawczego łódzkiego samorządu mandaty otrzymają jedynie Komitet Wyborczy Wyborców Hanny Zdanowskiej oraz PiS. – Aby mniejsze ugrupowania miały szanse w tych wyborach, to należałoby zmieniać uchwałę o okręgach do rady miejskiej w Łodzi – ocenił Łukasz Magin. – Przypomnę, że 4 lata temu mieliśmy 3 ugrupowania w Radzie Miejskiej. Ingerencja polityki krajowej w sprawy samorządowe generowała wśród wyborców strach przed partią rządzącą – ripostowała Małgorzata Moskwa-Wodnicka. – Mieszkańcy docenili również wkład pani prezydent przez 8 lat oraz wyrazili chęć stabilizacji i kontynuacji. W dalszej części rozmówcy analizowali tezę, wedle której słaby wynik jednego z kandydatów ma również wpływać na zły wynik innego polityka. Przyczynę sukcesu Hanny Zdanowskiej przedstawił polityk PiS. – Taki wynik jest efektem tego, że prezydent Zdanowska zbudowała szeroką koalicją, choć przyblokowała przy tym możliwość wejścia przedstawicielom do sejmiku wojewódzkiego – podsumował Łukasz Magin. Z kolei według prognoz radnej Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej, SLD uzyska więcej mandatów w Radzie Miejskiej.
oprac. TVP3 Łódź
AUDYCJA “WYBORY SAMORZĄDOWE 2018” W RADIU ŁÓDŹ ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO I WIĘCEJ INFORMACJI ZWIĄZANYCH |