Harcerze dzielni na co dzień
W najbliższy weekend do Łodzi przyjedzie ponad 1700 harcerzy z całego województwa łódzkiego. Jak co roku we wrześniu odbywa się Święto Chorągwi Łódzkiej ZHP. To nie tylko harcerski zlot z wieloma atrakcjami dla zuchów i harcerzy, ale również wielki przemarsz ulicą Piotrkowską, uroczysta Gala w Teatrze Wielkim, pokazy i wielka gra miejska.
Tegoroczne Święto Chorągwi Łódzkiej ZHP im. Aleksandra Kamińskiego przebiega pod hasłem DZIELNI NA CO DZIEŃ.
– Od 100 lat harcerze pokazują swoją dzielność każdego dnia. – mówi pwd. Artur Kwiatkowski rzecznik prasowy Chorągwi Łódzkiej ZHP Tegoroczne hasło Święta mówi o tym, że harcerze codziennie pełnią ważną służbę i kierują się w życiu najwyższymi wartościami. To pokazuje, że harcerski system wychowania młodych ludzi oparty na wspieraniu we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu ich charakterów poprzez stawianie wyzwań jest skuteczny i działa już od ponad wieku! dodaje.
– Nie bez powodu tegoroczne Święto Chorągwi Łódzkiej odbywa się właśnie w stolicy naszego województwa. W tym roku przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100-lecie utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego. Chcemy pokazać nasze piękne miasto harcerzom z całego województwa, opowiedzieć im historię Łodzi i razem z nimi zobaczyć jak prężnie się rozwija. To także okazja, żeby harcerze mogli się spotkać i zintegrować podczas wielu zaplanowanych atrakcji podsumowuje hm. Natalia Patorska-Grzelewska Komendantka Chorągwi Łódzkiej ZHP.
Święto Chorągwi Łódzkiej rozpocznie się już w piątek. Wtedy do Łodzi przyjadą zuchy (6-9 lat), harcerze (10-12), harcerze starsi (13-15), wędrownicy (16-21) oraz instruktorzy i seniorzy z terenu całego województwa. O 20 Harcerze podbiją Piotrkowską wielkim przemarszem przez reprezentacyjną ulicę miasta uroczyście rozpoczniemy Święto. Przemarsz zakończy się pokazem teatru ognia na Rynku Staromiejskim w obecności Prezydent Hanny Zdanowskiej.
W sobotę na uczestników Święta czeka wielka gra miejska. Uczestnicy wezmą udział w wielu atrakcjach czekających na nich w wielu miejscach miasta takich jak m. in. EC 1, Ogród botaniczny czy łódzkie parki. Ważnym elementem gry będzie służba, harcerze będą mogli odnaleźć swoje pole służby i w różny sposób pomóc, na przykład mieszkańcom Łodzi. Sobotnie atrakcje zamknie uroczysta Gala w Teatrze Wielkim w Łodzi, podczas której zostaną przyznane nagrody “Kamyki 2018”. To pierwsza edycja plebiscytu instruktorskiego organizowanego przez Chorągiew Łódzką ZHP.
W niedzielę uczestnicy będą mogli wziąć udział w mszy świętej w kościele pw. św. Jerzego o godzinie 10. Po mszy nastąpi przemarsz i uroczysty apel podsumowujący Święto o godzinie 12.
Tak jak w latach poprzednich organizatorzy zdecydowali się relacjonować Święto Chorągwi Łódzkiej za pośrednictwem popularnych wśród młodych ludzi mediów społecznościowych.
Chorągiew Łódzka ZHP im. Aleksandra Kamińskiego to 23 hufce działające na terenie jednego lub więcej powiatów województwa łódzkiego, ponad 100 lat historii oraz prawie 9,5 tysiąca zrzeszonych zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów i seniorów. Chorągiew Łódzka jest Organizacją Pożytku Publicznego. Jest jedną z 17 chorągwi ZHP.
Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, należącym do światowego ruchu skautowego. ZHP jest organizacją otwartą i apolityczną. Wychowuje młodych ludzi na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia organizujemy wolny czas dzieciom i młodzieży. Organizujemy zbiórki, rajdy, biwaki oraz obozy. Nie zapominamy również o potrzebujących, którym niesiemy naszą harcerską pomoc pełniąc służbę różnego rodzaju. Wierzymy, że nasze działania nie tylko przyczyniają się do rozwoju fizycznego, umysłowego i duchowego młodych ludzi, ale także dzięki wszystkim naszym działaniom każdy harcerz i każda harcerka mogą zostawić świat trochę lepszym niż go zastali. Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.