Wybory 2018: Okrągły stół i nowi kandydaci
Podsumowanie wszystkich najważniejszych wydarzeń z toczącej się kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi.
Okrągły Stół Włókiennictwa
Kandydat na prezydenta Łodzi z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda zaprosił przedstawicieli świata nauki i biznesu na spotkanie “Okrągłego Stołu Włókiennictwa”. Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat przyszłości tej gałęzi przemysłu w Łodzi. – Chciałbym, żebyśmy porozmawiali o tym, w jakim stanie dzisiaj jest włókiennictwo w naszym mieście i co można jeszcze zrobić, zarówno na tym poziomie samorządowym, jak i rządowym, żeby ta branża w Łodzi była rozpoznawalna i silna. Chciałbym, żebyśmy opracowali rozwiązania, które usuną trudności w tej branży, bo wszyscy wskazywali na to, że choć jest XXI wiek, ona nie może się utrzymać i umiera. Okazuje się, że przedsiębiorcy działają. Oczekują tylko na to, że dostaną jakiś impuls do rozwoju – mówi Waldemar Buda.
Przedsiębiorcy biorący udział w spotkaniu przekonywali, że w Polsce przede wszystkim brakuje pracowników kształconych w kierunku włókiennictwa. Dyskutowali także na temat stworzonego przez premiera Mateusza Morawieckiego programu promocji branży Moda Polska.
Gdzie jest logo
Zwolennicy Komitetu Hanny Zdanowskiej, kandydatki na prezydenta Łodzi, zastanawiają się dlaczego na plakatach wyborczych kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, posła Waldemara Budy nie pojawia się logo partii, którą reprezentuje. Obecny wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski jest zdziwiony dlaczego Waldemar Buda nie umieścił logo PiSu na billboardach. – Kandydat Buda kreuje się na kogoś, kim nie jest. Udaje przyjaciela Łodzi, choć podniósł rękę i głosował za tym, żeby nie przyznać miastu 350 mln na rewitalizację. Choć na jego plakacie nie ma szyldu Prawa i Sprawiedliwości, jest dla tej partii dyspozycyjny.
Waldemar Buda odpowiada, że nie odcina się od PiSu i uważa, że logo partii na plakatach wyborczych nie było konieczne. – Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, jakiej partii kandydatem jestem – dodaje.
Kandydat na prezydenta Łodzi Waldemar Buda rozpoczął kampanię billboardową w ubiegły piątek.

8. kandydat na prezydenta Łodzi
Pod hasłem Polska Łódź” do wyborów idzie Akcja Narodowa. Wystawi swoich kandydatów we wszystkich okręgach w wyborach samorządowych do Rady Miejskiej i Sejmiku Województwa Łódzkiego. Jej kandydatem na prezydenta Łodzi jest Zbigniew Maurer, przedsiębiorca, były szef Samoobrony w Łodzi a także inicjator nieudanego referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. – W Łodzi będziemy pilnować, żeby przynajmniej to, co jest dla mieszczan najważniejsze, czyli ryneczki ze zdrową żywnością, ruch miejski i przejezdne drogi były brane szczególnie pod uwagę. Żywność w marketach i sklepach sieciowych jest zmutowana chemicznie i udoskonalana.
Akcja Narodowa jest przeciwko organizacji w Łodzi zielonego Expo, budowie trasy Konstytucyjna, chce również rozwiązać Zarządu Dróg i Transportu i utworzyć nową jednostkę przyjazną kierowcom. W swoim programie wyborczym Akcja Narodowa na pierwszym miejscu napisała, ze sprzeciwia się wobec masowego sprowadzania do Polski imigrantów.
To już 8. kandydat na fotel prezydenta Łodzi po pośle PiS Waldemarze Budzie, społeczniku Rafale Górskim popieranym przez Kukiz’15, kandydacie partii Wolność i Kongresu Nowej Prawicy Krzysztofie Lipczyku, biznesmenie Piotrze Misztalu, radnej Urszuli Niziołek-Janiak z koalicji TAK!, obecnie urzędującej prezydent Hannie Zdanowskiej, a także kandydatce niezależnej Agnieszce Wojciechowskiej van Heukelom.

SLD do Rady Miejskiej w Łodzi
Sojusz Lewicy Demokratycznej oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą w Łodzi. W wyborach samorządowych do Rady Miejskiej wystartuje z list Komitetu Wyborczego Wyborców Hanny Zdanowskiej. Szef SLD w regionie Tomasz Trela przedstawił kandydatów sojuszu na listach komitetu w ośmiu okręgach. – Dwoje profesorów: pani przewodnicząca Małgorzata Niewiadomska-Cudak, pan profesor mecenas Maciej Rakowski oraz pan Władysław Skwarka, który nieprzerwanie od 1990 r. jest radnym w Radzie Miejskiej. To bardzo doświadczeni samorządowcy.
Na listach komitetu jest również dawny poseł Sylwester Pawłowski. Według niego najważniejszym punktem kampanii będzie edukacja i zmiany jakie Sojusz chce zaproponować. – Pierwszy filar to inwestycja w obiekty, drugim filarem są uczniowie. Chcemy, żeby w ciągu najbliższej kadencji zostały zmienione proporcje pomiędzy kształceniem zawodowym a kształceniem ogólnym.
Na listach Komitetu Wyborczego Hanny Zdanowskiej będą też inni działacze Sojuszu: Agnieszka Wieteska, Ismena Lechowska, Małgorzata Moskwa-Wodnicka i Michał Olejniczak.

Tramwaj niezgody
Radny PiS Włodzimierz Tomaszewski zwraca uwagę na trwający od 10 lat sądowy proces w sprawie przetargów na Łódzki Tramwaj Regionalny. Jego zdaniem oskarżani w tej sprawie, m.in. były prezes MPK Krzysztof Wąsowicz, odpowiadają za uczciwość i gospodarność, a cała sprawa jest wynikiem poczynań działaczy Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Siedzący na ławie oskarżonych, są ludźmi, którzy przysporzyli wielkich korzyści miastu, a także spółce MPK. Kto był powodem tego koszmaru? Politycy. Działacze i aktywiści SLD spowodowali, że pierwsze fałszywe donosy zostały zgłoszone do organów ścigania.
Były wiceprezydent Łodzi Dariusz Joński tłumaczy, że zgłoszenie sprawy Łódzkiego Tramwaju Regionalnego do prokuratury było konieczne. – Zostaliśmy zawiadomieni przez osoby, które realizowały Łódzki Tramwaj Regionalny na odcinku Łodzi, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa oszustwa i kradzieży środków publicznych i unijnych.Jako radni byliśmy zobowiązani, żeby powiadomić prokuraturę.
Radny Tomaszewski zapowiada, że w najbliższym czasie przedstawi mediom szczegóły rzeczywistych oszustw i przejawów niegospodarności w Łodzi.
Wartoprzeczytać
Łączy nas Łowicz
W Łowiczu odbyła się konwencja programowa komitetu “Łączy nas Łowicz”. Zaprezentowani zostali kandydaci w najbliższych wyborach i program ugrupowania. – Nasz program nosi tytuł “Szczęśliwa trzynastka”, bo podzieliliśmy na 13 kategorii wszystkie aspekty funkcjonowania miasta. – Pierwszym naszym założeniem jest zrównoważony rozwój. Chcemy, żeby zarówno miasto jak i samorząd funkcjonowały w ramach tej idei ogólnoeuropejskiej i bardzo szlachetnej. Kolejne punkty to “Liczy się obywatel”, “Kapitał młodości”, “Grunt to rodzina”, “Nowoczesność i jakość”, “Pielęgnacja historii i tradycji”, “Wsparcie dla biznesu”, “Rozbudowa infrastruktury” i “Będzie się działo”, czyli wszystkie aspekty rozrywkowo-sportowe – mówi o nim lider komitetu Krystian Cipiński.
Kolejne punkty to “Ekologia”, a także “Skuteczna promocja”. “Łączy nas Łowicz” wystawi kandydatów do rady miasta i powiatu. Kandydatem na burmistrza jest obecnie sprawujący te funkcję Krzysztof Kaliński.
Nowy kan kandydat w Zduńskiej Woli
Komitet o nazwie Zgoda i Rozwój Zduńskiej Woli” jest kolejnym, który ubiegał się będzie w tym mieście o głosy wyborców. Kandydatką na prezydenta z ramienia tego komitetu jest Marzena Jaruga. Urodzona w Sieradzu, ale od dawna mieszka w Zduńskiej Woli. Jest dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Jaruga zamierza wykorzystać potencjał niezagospodarowanych terenów w mieście. To jej zdaniem otworzyłoby nowe możliwości dla budownictwa mieszkaniowego, co uznaje za najważniejszą potrzebę zduńskowolan. – Należy umożliwić powstawanie nowych budynków, scalić grunty i doprowadzić infrastrukturę sieciową, drogową oraz stworzyć warunki do tego, żeby powstawało zarówno budownictwo wielorodzinne jak i małe wspólnoty mieszkaniowe.
Jaruga zamierza zbudować w czasie pierwszej kadencji nawet 300 mieszkań. Żeby rozładować coraz większe korki na ulicach, widzi potrzebę budowy rond oraz południowej obwodnicy miasta. Żeby polepszyć sytuację szpitala apeluje: wszystkie ręce na pokład”. Jej ambicją jest zbudowanie marki miasta Zduńska Wola w oparciu o karsznicki skansen lokomotyw.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
– brak tytułu – | audio (m4a) audio (oga) |
AUDYCJA “WYBORY SAMORZĄDOWE 2018” W RADIU ŁÓDŹ ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO I WIĘCEJ INFORMACJI ZWIĄZANYCH |