Załęczański Park Krajobrazowy świętuje 40-lecie
Jubileusz stał się okazją do zorganizowania konferencji, zatytułowanej “Załęczański Park Krajobrazowy – 40 lat ochrony dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Wielkiego Łuku Warty”.
O jego walorach dyskutowali naukowcy i przyrodnicy. Jeden z prelegentów mówił, że ziemia w okolicach Wielunia możne skrywać szczątki dinozaurów. – Są warstwy skalne w okolicach Opola, w których one występowały. Te same warstwy występują tutaj. Nawet wytypowałem miejsce, gdzie mogą występować ciekawe znaleziska. To otwarty teren przy drodze z Wielunia do Bełchatowa. Można w tym miejscu przeprowadzić badania archeologiczne – przekonuje geolog, dr Adam Szynkiewicz.
Konferencja odbywała się w Ośrodku Harcerskim Nadwarciański Gród, który jest położony w sercu załęczańskiego parku. To miejsce upodobali sobie miłośnicy astronomii – Od 35 lat współpracujemy z klubem astronomicznym, ponieważ nad ośrodkiem jest piękne niebo. W okolicy nie ma sztucznego oświetlenia, więc doskonale widać gwiazdozbiory – mówi dyrektor ośrodka, Krystyna Mikita.
Załęczański Park Krajobrazowy powstał z początkiem 1978 roku jako jeden z pierwszych w Polsce.