Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Łowiczu [ZDJĘCIA, PRZEMÓWIENIA PREMIERA]
Tuż po zakończeniu konwencji PiS w Warszawie premier Mateusz Morawiecki przyjechał specjalnym autobusem do Łowicza. To jeden z wyjazdów szefa rządu w ramach kampanii przed jesiennymi wyborami samorządowymi.
Premier podobnie, jak w trakcie konwencji w Warszawie, przedstawił program wyborczy na zbliżające się wybory samorządowe. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział programy obniżające rachunki za prąd i odpady, pomoc dla seniorów, wsparcie renowacji chodników, 100 megabitów na 100-lecie niepodległości oraz więcej środków na budżet obywatelski.
Posłuchaj przemówienia premiera w Łowiczu:
Nazwa | Plik | Autor |
Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego podczas wizyty w Łowiczu | audio (m4a) audio (oga) |
– To jest przepiękne miasto, znane mi; kiedyś zjeździłem całą Polskę. Macie trójkątny rynek, niewiele takich miast jest w Europie, które mają trójkątny rynek. Paryż i Bonn. Bonn było stolicą Niemiec, Paryż jest stolicą. Łowicz może będzie kiedyś stolicą, ale na pewno jest stolicą – tutaj ktoś podpowiada – Księstwa Łowickiego i całego regionu. Potrafiliście, Szanowni Państwo, stworzyć pewną markę, historię – powiedział premier Morawiecki. – Jesteśmy wiarygodni w tym co mówimy; jesteśmy wiarygodni w rządzie i będziemy wiarygodni w samorządzie – dodał premier.
![Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Łowiczu [ZDJĘCIA, PRZEMÓWIENIA PREMIERA] 21 46836 ddcb02f57cd04fe9285e9f67a97ac87b](/wp-content/archiwum/files/46836-ddcb02f57cd04fe9285e9f67a97ac87b.jpg)
Zapis przemówienia premiera Morawieckiego
Witaj Łowiczu, witaj Polsko.
Słuchajcie Kochani, pięknie tutaj z wami być w taką pogodę (). Szanowni Państwo, bardzo się cieszę, że mogę być dziś tutaj z wami na tym pierwszym dniu mojej trasy, podczas której chcę objechać Polskę, chcę rozmawiać z ludźmi, chcę słuchać o problemach, o tematach które chcą poruszyć wyborach samorządowych. O kilku takich tematach chcę Państwu powiedzieć. Ale najpierw dwa słowa o Łowiczu. To jest przepiękne miasto, znane mi, kiedyś zjeździłem całą Polskę. Macie trójkątny rynek, niewiele takich miast jest w Europie, które mają trójkątny rynek: Paryż i Bonn. Bonn było stolicą Niemiec, Paryż jest stolicą. Łowicz może będzie kiedyś stolicą, ale na pewno jest stolicą – tutaj ktoś podpowiada – Księstwa Łowickiego i całego regionu. Potrafiliście, Szanowni Państwo, stworzyć pewną markę i historię. Chcę też wspomnieć, bo jesteśmy tutaj nad Bzurą w dniach, kiedy 79 lat temu rozpoczynała się druga wojna światowa. W hołdzie tym naszym przodkom, którzy walczyli o naszą wolność, także nad Bzurą, chciałbym – bo walczyli o przyszłość pokoleń, a więc też dla nas i za nas – chciałbym taką umowną chwilą ciszy między nami podziękować za to, i połączyć się z nimi tak duchowo, za tamtą ofiarę, którą złożyli.
Szanowni Państwo, teraz ruszamy, że rozmawiać o problemach małych miast, samorządów i wiosek, i większych miast. Chcę Państwu przedstawić kilka punktów, żebyście mogli powiedzieć, czy to jest dobry kierunek naszego działania.
Po pierwsze: dom. Dom ciepły, a więc izolacja i termoizolacja. W całej Polsce chcemy rozpocząć wielki program termoizolacji. To nie tylko są ściany, wymiana okien, tam gdzie te domy tego potrzebują; jednorodzinne, wielorodzinne. Do dzięki temu będziemy mieli czystsze powietrze, będziemy płacili mniejsze rachunki za ciepło, za prąd. Czy to dobry kierunek? Jeszcze pod tym hasłem dom o jeszcze jednej rzeczy chciałem Wam powiedzieć. I to jest coś, na co zwrócił mi uwagę wasz kandydat na burmistrza Łowicza, pan Jakub Wolski. Jest mi znany, jako przedsiębiorca, który chce pracować dla dobra wspólnoty. Mogę go serdecznie Państwu polecić, ponieważ pan Jakub idzie do polityki lokalnej samorządowej nie dla pieniędzy, bo nie o to chodzi, tylko żeby coś dobrego zrobić dla społeczności lokalnej. Życzymy Jakubowi wszystkiego najlepszego, powodzenia 21-ego. I to właśnie Pan Jakub powiedział mi o drugiej sprawie, która bardzo jest ważna dla mieszkańców. To bardzo wysokie opłaty za śmieci. Przez PO i PSL kilka lat temu. Dzisiaj chcemy i mamy tam pewien gorset europejski, czyli różne regulacje, nie chce w to wchodzić. W każdym razie dzisiaj chcemy zaproponować taki program: segregujesz płacisz mniej. Polska jest, Szanowni Państwo, zawalona śmieciami. Nie chcemy tego, chcemy wyczyścić naszą kochaną Ojczyznę. Ludzie, czasami z biedy, wywożą do lasu, no nie stać ich, palą tymi śmieciami. My chcemy, żeby mogli płacić mniejsze rachunki. Zaproponujemy to, żeby były mniejsze rachunki za śmieci, a jednocześnie żebyśmy byli krajem bardziej pięknym i bardziej zadbanym. To jest ten punkt nazwijmy go dom.
Drugi punkt, to jest coś, co jest potrzebne dla seniorów. Parę miesięcy temu byłem w domu seniora Ostrołęce. Nie wiem, czy macie taki tutaj w Łowiczu, ale dobra organizacja takiego domu, żeby to był drugi dom dla tych seniorów, czasami samotnych. Jeśli żyją razem z dziećmi z wnukami to pięknie, ale dzisiaj coraz częściej nasi dziadkowie, nasi rodzice, nasze mamy i ojcowie żyją sami. Oprócz tego, co zaproponowaliśmy już w programie dostępność plus, windy, oprócz tego, że na pewno będzie bardzo dobra waloryzacja emerytur, to chcemy zaproponować seniorom właśnie jak najlepsze warunki w tym – pozwólcie, że nazwę – drugim domu, w tym domu seniora. Działalność rehabilitacyjna, pomoc lekarska również, ale też kulturalna, a nawet nauka śpiewu i tańca, różne rzeczy widziałem, to są piękne inicjatywy. I, Szanowni Państwo, rząd przeznaczy na to 2-3 razy więcej środków niż dzisiaj (). Będziecie mieli wspaniałe domy seniora tutaj. W tym najbliższym otoczeniu ważne są też place zabaw dla dzieci, tematyczne place zabaw, więcej siłowni plenerowych, więcej obszarów aktywności sportowej. Będziemy inwestować 500 mln złotych właśnie w różnego rodzaju sportowe obiekty. Dlatego, że te środku odzyskaliśmy od mafii VAT-owskich skutecznie z nimi walcząc, i mamy środki na politykę społeczną z jednej strony i na aktywność sportową polityka senioralną.
I punkt trzeci, to nowoczesna gmina. Dzisiaj tutaj jadąc do Państwa po drodze jechaliśmy drogą, widzimy szkołę, kawałek chodnika zbudowany, ale dalej już się kończy ten chodnik. Chodniki, zwłaszcza przy szkole, są bardzo ważne, żeby nasze dzieci były bezpieczne, jak chodzą do tych szkół. Nasze dzieci, nasza młodzież o których zadbaliśmy i było to wyśmiewane. Przypomnę, nazywali to ochłapem. A my zrobiliśmy to, co cztery miesiące temu obiecałem, bo jesteśmy wiarygodni w tym, co mówimy, jesteśmy wiarygodni w rządzie i będziemy wiarygodni w samorządzie. Dlatego bezpieczna szkoła, to również szkoła, do której dzieci mogą bezpiecznie dojść na piechotę, czy dojechać na rowerze. Po prostu bezpiecznie. Będziemy współfinansować – i to w większym stopniu – ogromną liczbę tych chodników, tam gdzie będą dobrzy gospodarze, bo mamy na to środku w budżecie centralnym.
Następny punkt, tak umownie nazywamy nowoczesna gmina, ale jak rozmawialiśmy z ludźmi, to potrzebne jest chodnik, dworzec, autobus. Te PKS-y, które zwijały się w czasach III RP to taki symbol, że te miasta takie jak Łowicz, one były gdzieś na marginesie tej, jak to się mówiło, transformacji ustrojowej. Dzisiaj ogromnie dużo środków włożymy w największy program, kilkumiliardowy, renowacji dworców, właśnie dla małych i mniejszych miejscowości, nie tylko takie piękne dworce jak w dużych miastach, choćby w moim rodzinnym Wrocławiu, ale to jest bogatsze miasto. Natomiast w mniejszych miejscowościach potrzebujemy wsparcia, żeby te dworce z powrotem żyły. Odtwarzamy również linie kolejowe, tu na północnym Mazowszu jest taka linia, o której myślimy, linia która od Mazowsza Północnego do kujawsko-pomorskiego będzie szła. I tak samo droga S10, ważna nie tylko 2, ale też 10 w stronę Torunia i Bydgoszczy. To są wszystko inwestycje, na które stawiamy. Także, Szanowni Państwo, właśnie PKS-y, czyli autobusy, żeby można było się z gminy do gminy przemieszczać, a nie tylko te autostrady, które są dobre, fajne, bardzo się cieszymy z nich, ale też za mało tych żył i tętnic dochodzi do tych autostrad, do tych głównych naszych aort komunikacyjnych. Potrzebujemy takich dróg i dlatego chcę Państwu powiedzieć dzisiaj, że będziemy mieli największy w historii ostatnich 30 lat program budowy dróg lokalnych. I porównam dla państwa – 8 lat nasi poprzednicy wydali kwotę około 5 miliardów na drogi lokalne, my w ciągu jednego roku już wydaliśmy półtora miliarda, a we wrześniu tworzymy fundusz na 5 miliardów złotych, a więc wiele dróg będzie mógł można z tego wyremontować, i zbudować nowych, mam nadzieję również tutaj w okolicy Łowicza i w samym Łowiczu. Zwłaszcza, jak będą dobrzy gospodarze. I do tego, Szanowni Państwo, niezwykle potrzebne jest, żebyśmy mieli dobry reprezentantów w Sejmiku Wojewódzkim. Chcę wam powiedzieć jednoznacznie, że tam gdzie się dobrze współpracuje, jak na przykład w Podkarpackiem, tam idą ogromne inwestycje. Samemu też udało mi się przyciągnąć tam inwestorów, takich jak np. Rolls-Royce w Ropczycach pod Rzeszowem. Dlatego musimy mieć uczciwą władzę (). Więc potrzebujemy naszych kandydatów do sejmików, żeby budować drogi lokalne.
Kolejny punkt, czwarty, to najszybszy internet światłowodowy. Zwłaszcza małe miejscowości nie mają takiego w szkołach. Bardzo często, na pewno też w Łowiczu, brakuje szybkiego internetu. Wtedy dzieci i młodzież, ale oczywiście też starsi, nie mają takich szans rozwojowych, jak dzieci z większych miast. Dlatego za 4 miliardy złotych w najbliższych dwóch latach doprowadzimy superszybki internet – 100 megabitów na sekundę taki, że będzie można przesyłać duże, ogromne pakiety danych, do wszystkich szkół w Polsce; również do wszystkich szkół w Łowiczu i okolicach.
I, Szanowni Państwo, piąty punkt. Ta piątka na samorządy, nasza piątka na samorządy, to jest coś gdzie państwo będziecie mogli mieć najwięcej do powiedzenia. Otóż chcemy, żeby budżety obywatelskie, to się mówi czasem partycypacyjne, gdzie ludzie mogą głosować co chcą: czy drogę, czy chodnik, czy basen, czy cokolwiek innego; żeby ludzie o tym decydowali. Dzisiaj wdrożyliśmy to my. My jesteśmy najbardziej obywatelską partią, bo jest jakaś partia, która nazywa się Obywatelska, ale to my wdrażamy obywatelskie rozwiązania i my wdrożyliśmy już te rozwiązania i my, Szanowni Państwo, jesteśmy wiarygodni. Tę wiarygodność podkreślam, bo już dla miast na prawach powiatu są wdrożone takie rozwiązania, że jest tam konieczność pół procenta co najmniej budżetu obywatelskiego, ale chcemy zejść z tym do wszystkich gmin i powiatów, tak żeby był obowiązek pytać obywateli o pewne inwestycje, czy drogowe, chodnikowe, czy jakiekolwiek inne, w danym mieście. W więc budżet obywatelski, czy jak to nazywamy sobie hasłowo mieszkasz decydujesz, chcemy wyzwolić taką aktywność u ludzi w tym zakresie. Czy to jest dobra propozycja? No to cieszę się. Chcę też powiedzieć, że tutaj jest poseł, pan Grzegorz Schreiber, bardzo mocno wspiera właśnie takie rozwiązania oddolne, takie obywatelskie; także nasz kandydat Jakub Wolski kandydat na burmistrza w Łowiczu.
Szanowni Państwo, chcę też powiedzieć na koniec, że żebyśmy zmieniali graj dalej musimy wygrać kolejne wybory. Teraz samorządowe, potem europejskie i najważniejsze – te parlamentarne. Nasi przeciwnicy mają ogromną siłę mediów, nie wiem ile procent 70, 80, a może więcej niż 80 jest za nimi, więc najważniejsza dla nas jest wasza oddolna aktywność. To, żeby każdy, kto wierzy w naszą zmianę, nasz dobry kierunek, dobry kierunek dobrej zmiany – może być takie hasło? Dobry kierunek dobrej zmiany? Każdy z was, kto wierzy w to, żeby wspierał nas na różnych naszych spotkaniach, oddając głos, oczywiście, ale przede wszystkim w rozmowach, bo na pewno popełniamy błędy, spotykamy się – ja się też spotykam – ale jesteśmy dla Polski, jesteśmy dla Polaków, jesteśmy po to, żeby Polska była bardziej solidarna, bardziej sprawiedliwa i bardziej szczęśliwa. I chcę na koniec powiedzieć, bardzo dziękując wszystkim Państwu, bardzo dziękując za tak liczną tutaj w Łowiczu. Chce też powiedzieć, że ta Polska, o którą () walczyli naszi przodkowie, ta Polska żąda od nas, domaga się od nas, ta Polska naszych przodków, żebyśmy dbali o nią, żebyśmy starali się o nią, żebyśmy byli solidarni, żebyśmy tak jak papież mówił, Jan Paweł II: Jedni drugich brzemiona noście. I to jest nasza polityka. Chcemy, poprzez nasze działania, poprzez to że wygrywamy walkę z grupami interesów, z mafiami VAT-owskimi, przeznaczamy je na cele społeczne, na 500 plus, na 300 plus, na drogi lokalne, na internet, na inne cele; żebyśmy poprzez to pokazali, że jesteśmy z wami, że jesteśmy z ludźmi. To mnie jedynie interesuje. Chcę, żeby nasza polityka i nasze zmiany, które teraz w samorządzie będziemy wdrażali były tą cegiełką, tym krokiem w dobrym kierunku (). I żeby Łowicz był przepięknym miastem, jeszcze piękniejszym niż jest dzisiaj. I żebyście rozwijali się, co najmniej tak szybko jak Warszawa. Tego życzę wszystkim. Do zobaczenia, wszystkiego dobrego. Dziękuję
AUDYCJA “WYBORY SAMORZĄDOWE 2018” W RADIU ŁÓDŹ ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO I WIĘCEJ INFORMACJI ZWIĄZANYCH |