Czcionka Brygada 1918 zaprezentowana w Pałacu Prezydenckim
Odnaleziona przez małżeństwo Tryznów i zdigitalizowana w łódzkim Muzeum Książki Artystycznej – czcionka z 1928 roku będzie używana na oficjalnych państwowych pismach. Podczas uroczystej prezentacji, poinformował o tym prezydent RP Andrzej Duda.
– To piękny symbol odrodzonej Rzeczypospolitej, przedmiot naszej dumy – tak o czcionce mówił prezydent. Dodał, że jest to czcionka polska, własna, jak na tamte czasy nowoczesna, z całą pewnością piękna.
Andrzej Duda podkreślił, że ta czcionka to jedno z naszych osiągnięć, jak mówił “tylko czcionka, ale aż czcionka, bo polska, bo taka, która może się pojawiać w wielu miejscach, bo taka, która może być symbolem”. – Chciałbym, abyśmy jej używali. Na pewno będzie stosowana w Kancelarii Prezydenta w oficjalnych pismach, ale chciałbym też, żeby były pisane nią prace licencjackie, magisterskie, doktorskie oraz książki. Żeby ta czcionka zaistniała w naszej polskiej rzeczywistości jako wielki dorobek – mówił prezydent.
Czcionkę uratowali ze zlikwidowanej Warszawskiej Odlewni Czcionek Idzikowski i S-ka Jadwiga i Janusz Tryznowie z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Janusz Tryzno powiedział, że tak naprawdę przypadek sprawił, iż nie poszła ona na złom. Jego starania trwały około dziesięciu lat. – Były problemy, bo działały tam różne spółki likwidacyjne, ale w pewnym momencie odlewnię odzyskały spadkobierczynie. Czcionki udało się odkupić za symboliczne pieniądze, bo dla nowych właścicieli największą wartość przedstawiała działka na Mokotowie. Kilka razy musiałem jeździć polonezem z przyczepą, bo wszystkie czcionki ważyły około pięciu ton. Kiedy przeprowadziliśmy inwentaryzację, okazało się, że wśród nich jest Brygada 1918 – opowiadał Janusz Tryzno.
Współautor rewitalizacji kroju Mateusz Machalski powiedział, że Brygada ma dużo ciekawych detali i rozwiązań. Na uwagę zasługują zwłaszcza litery “a” i “g”, ale pozostałe też mają charakter. Z jednej strony krój czcionki, z drugiej – jej historia – zasługują, zdaniem eksperta, na uwagę. – Krój został zaprojektowany, został odlany, ale nie był użytkowany, co jest dziwne. W tamtych czasach produkcja nowej czcionki była bardzo drogim procesem. Ten krój prawdopodobnie leżał w ukryciu przez ostatnie 80 lat. W tym przypadku sama historia jest ważniejsza niż walory estetyczne kroju, które też oczywiście występują – mówił.
Mateusz Machalski powiedział, że wiele pytań dotyczących czcionki pozostaje jednak bez odpowiedzi. Z prowadzonych badań wynika, że autorem czcionki mógł być grafik Adam Półtawski, który współpracował z odlewnią. Jednak tego nie da się potwierdzić w stu procentach.
Czcionkę można pobrać ze strony internetowej Kancelarii Prezydenta i www.niepodlegla.gov.pl.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Czcionka Brygada 1918 | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |