Czwartek, 24 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

“(Nie)Spełniony świat Janusza Różewicza
To projekt Miejskiego Domu Kultury w Radomsku z okazji setnej rocznicy urodzin poety. Przedsięwzięcie to cykl działań artystycznych upamiętniających postać i twórczość Janusza Różewicza, poety, radomszczanina, młodego człowieka, który oddał życie w służbie ojczyźnie.
24 i 25 maja 2018 r. zaplanowano cykl wydarzeń poświęconych artyście. Najważniejsze z nich to promocja wyjątkowego wydawnictwa Miejskiego Domu Kultury – tomiku poezji Janusza Różewicza w przekładach na język angielski i niemiecki. Będzie też debata patriotyczna z udziałem młodzieży, seminarium translatorskie, czytanie performatywne, projekcja filmu Nasz starszy brat, okolicznościowa wystawa zdjęć i rękopisów poety.
24 maja 2018,godz. 18.00
JANUSZ RÓŻEWICZ WIERSZE/POEMS/GEDICHTE
promocja tomiku poezji oraz seminarium translatorskie
z udziałem tłumaczy: Barbary Bogoczek, Tonyego Howarda i Aloisa Woldana.
Moderator Maria Dębicz
s. kameralna, wstęp wolny
25 maja 2018,godz. 11.00
PATRIOTYZM: OBOWIĄZEK CZY POTRZEBA SERCA?
debata z młodzieżą nt. współczesnego patriotyzmu
s. kameralna,
godz. 18.00
NASZ STARSZY BRAT
projekcja filmu w reż. Stanisława Różewicza
s. kameralna,
godz. 18.30
(NIE)SPEŁNIENIE
czytanie performatywne tekstów Janusza Różewicza
w wykonaniu aktora Kamila Suszczyka i radomszczańskich recytatorów: Janusza Kucharskiego i Przemysława Klekota
s. kameralna, wstęp wolny
CIENIE wystawa rękopisów i unikatowych zdjęć Janusza Różewicza,hol MDK.

PROZA
Narcyzm. Kolejne rozmowy o literaturze w klubie Prozac.
Lider zespołu Coma Piotr Rogucki oraz prof. Tomasz Bocheński z Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na trzecie spotkanie w cyklu rozmów o literaturze adresowanych do szerokiej publiczności.
“Na trzeci ogień” idzie “NARCYZM”. Organizatorzy chcą porozmawiać o tym gdzie i kiedy zaczął się MOTYW NARCYZAw literaturze.
Rozmawiać będą:
Michał Witkowski, prof. Tomasz Bocheński, Piotr Rogucki.
. – Mam nadzieję, że to nie będzie kwestia wyłącznie wynurzeń teoretycznych i tego, czym literatura jest dla młodych i dla starszych. Chciałbym, żeby było to spotkanie, które będzie w stanie zachęcić ludzi do odkrywania w literaturze bliskiej sobie dziedziny – zapowiada Piotr Rogucki.
– Wbrew pozorom literatura jest formą istnienia; nie jest formą pisania dla trzech osób i opowiadania dla trzech osób. Opowiada się, żeby świat był intensywniejszy i ciekawszy niż w rzeczywistości. Naszym zadaniem jest gorąco i ciekawie opowiadać o świecie przy pomocy literatury – dodaje prof. Bocheński.
Klub Prozac jest inicjatywą Wydziału Kultury UMŁ realizowaną we współpracy z klubokawiarnią Niebostan oraz Radiem Łódź. Spotkanie jest otwarte dla publiczności, odbędzie się 24 maja o godz. 18 w klubie Niebostan przy ul. Piotrkowskiej 17.
Retransmisja spotkania odbędzie się 28 maja na antenie Radia Łódź.
Rok protestu. 1968 w kinie europejskim
Dwanaście filmów z sześciu krajów pokazuje atmosferę końca lat sześćdziesiątych rejestrowaną na bieżąco i wspominaną po latach. Choć postulaty studentów protestujących we Francji, Włoszech i RFN różniły się od oczekiwań młodzieży z Polski czy Czechosłowacji, to łączył je duch kontestacji i niezgody na zastany porządek społeczny. Wszyscy należeli do pierwszego pokolenia urodzonego po drugiej wojnie światowej. Pragnęli rewolucji obyczajowej i szukali nowego języka w sztuce. Różniła ich polityka.
Instytucje reprezentujące sześć krajów: Polskę, Czechy, Słowację, Niemcy, Francję i Włochy przedstawiają wspólną panoramę tamtego czasu widzianą przez pryzmat filmów fabularnych. Kino lat sześćdziesiątych pokazuje ważną i jednoczącą rolę sztuki: szukania nowych form wyrazu, odważnej estetyki, wyzwalania się z kagańca konwencji stylistycznych. Rok 1968 jest nie do pomyślenia bez filmowych nowych fal. Na tle rewolucyjnego ducha ówczesnego kina, dzisiejsze fabuły okazują się zaskakująco tradycyjne. Czy kontrkultura nie przetrwała próby czasu? Niekoniecznie. We współczesnych wspomnieniach tamtych lat wybrzmiewa nuta nostalgii, tęsknoty za rewoltą i zaangażowaną młodzieżą.
Po pięćdziesięciu latach od polskiego Marca i francuskiego Maja, Praskiej Wiosny i niemieckiej rewolty studenckiej też wstrząsają turbulencje polityczne. Zmiany wywołane protestem tamtego pokolenia były trwałe, lecz dziś odchodzi ono z kultury i polityki. Ustępuje miejsca ludziom, którzy wychowali się w innej Europie. Jak poradzić sobie z dziedzictwem 1968 roku? Co pamiętamy do dziś, a o czym zdążyliśmy zapomnieć? Filmy pokazywane podczas przeglądu dają wieloznaczne odpowiedzi i prowokują do dalszychpytań.
Program (Łódź) | Pokazy odbywają się w Centrum Dialogu im. M. Edelmana
Wartoprzeczytać
24.05.2018
18.00: dyskusja otwierająca projekt z zaproszonymi gośćmi
19.30: Marcowe migdały, 1989, PL, reż. R. Piwowarski, 89 min goście:Prof. Tadeusz Lubelski, autor m.in. Nowa fala. O pewnej przygodzie kina francuskiego (2000), Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty (wyd. 1 2009), Historia niebyła kina PRL (2012, Nagroda Kina im. Bolesława Michałka, Nagroda PISF dla najlepszej książki filmowej roku, Nominacja do Nagrody NIKE), współredaktor monumentalnej, czterotomowej Historii kina (wyd. Universitas)
Prof. Piotr Zwierzchowski, autor m.in. Pęknięty monolit. Konteksty polskiego kina socrealistycznego (2005), Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60. (2013), prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami

Osobowy Ilustrowany – czytanie Po OmacKu
Program satyryczny Osobowy Ilustrowany!
Osobowy odjeżdża już w najbliższy czwartek, 24.05. o godzinie 18:00. Tym razem spotkamy się z Państwem w pubiePop’n’Art(plac Wolności 6).
Z artystycznego przeglądu prasy łódzkiej bardzo starej, trochę starej i prawie nowej dowiedzą się Państwo czym żyła i żyje Łódź.
Grupa Po OmacKu w składzie:
Agata Butwiłowska
Emilia Dryja
Katarzyna Stanisz
Karolina Zajdel